Na obnove Spišského hradu bude od februára pracovať nový zhotoviteľ

VýchodSpravodajstvo

Komplikácie pri rekonštrukcii sa začali minulý rok.

Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis vyhlásil, že obnova Spišského hradu môže pokračovať, keďže majú k dispozícii uznesenie Krajského súdu v Košiciach, ktorým sa v celom rozsahu zamieta pôvodné nariadenie neodkladného opatrenia Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi vo veci zdržania sa vypratania žeriavu a betónových pätiek na stavenisku. Ide o obnovu západných palácov a Románskeho paláca, ktorý je dlhodobo v havarijnom stave.

„Môžeme tak pristúpiť k vyprataniu staveniska vrátane žeriavu po bývalom zhotoviteľovi rekonštrukcie, spoločnosti Bing Stav, ktorý si túto povinnosť dlhé mesiace odmietal plniť,“ uviedol Panis s tým, že nič nebráni pripraviť stavenisko na odovzdanie novému zhotoviteľovi a podpísať s ním zmluvu o dielo.

Stavebné práce by sa mali začať najskôr na budúci rok vo februári, pričom by mali potrvať do konca roka 2026. Panis verí, že nebude potrebné opäť zvážať materiál na hrad pomocou žeriavu, keďže existuje iný a lacnejší spôsob.

Riaditeľka SNM – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková potvrdila, že horný hrad bude aj naďalej zatvorený pre verejnosť, čo je obmedzujúce:

„Turisti vedia, že môžu vidieť len stredné a dolné nádvorie, kde sme presťahovali aj časť expozícií, snažíme sa sprístupňovať miesta, ktoré doteraz vidieť nemohli, ale hradná akropola je asi najzaujímavejšia a to, že sa to predlžuje, je nepríjemné.“

Foto
Stavebné práce trvajú viac ako 18 mesiacov / TASR

Odstránenie žeriavu bude stáť zhruba 40-tisíc eur. SNM si túto sumu bude vymáhať od spoločnosti Bing Stav. Rekonštrukcia Spišského hradu je čiastočne financovaná zo štátneho rozpočtu. Zároveň by mali získať peniaze z Programu Slovensko, z ktorých by sa mali opraviť aj ďalšie časti hradu vrátane východných palácov, dolného a stredného hradu, okolia a parkoviska, čo celkovo predstavuje približne 40 miliónov eur.

Uharčeková Pavúková pripomenula, že stavebné práce trvajú viac ako 18 mesiacov, čo negatívne vplýva aj na pamiatku:

„Okrem Románskeho paláca je už v zlom stave aj časť západných palácov. Dochádza k ďalšej deštrukcii, voda preteká cez hradné terasy, kde bola odstránená dlažba, a do klenieb arkádovej chodby, kde bola pôvodne expozícia, tam je to celkom narušené.“

Komplikácie pri rekonštrukcii sa začali minulý rok po tom, čo SNM zistilo, že práce nepokračujú, boli porušené technologické postupy a zhotoviteľ podľa Panisa nevyplácal subdodávateľov:

„Rozviazali sme teda zmluvu so spoločnosťou Bing Stav a začal sa proces uvoľňovania staveniska, aby sme mohli ďalej pokračovať,“ vysvetlil Panis, ktrorý dodal, že SNM sa bude snažiť uplatniť si pokutu od pôvodného zhotoviteľa za to, že stavenisko zhruba rok nevypratali.

Konateľ spoločnosti Bing Stav Jaroslav Bugata reagoval, že s rozhodnutím SNM nesúhlasia, považujú ho za iracionálne a odmietajú znášať náklady na demontáž žeriavu:

„Nový realizátor, ktorý bude pokračovať v rekonštrukcii hradu, bude toto zariadenie potrebovať. Naša otázka znie, či SNM má toľko peňazí, že si môže dovoliť platiť dvakrát demontáž a potom znovu postavenie žeriavu? Dali sme SNM niekoľko verzií, ako sa to dá urobiť, avšak ani raz s nami nechceli komunikovať a riešiť túto záležitosť.“

Bugata zdôraznil, že firma trvá na žalobe, ktorú podali na SNM, a vypovedanie zmluvy o dielo považuje za nezákonné:

„Na základe dôkazov, ktoré sme predložili, okresný súd rozhodol o predbežnom opatrení, ktoré poukazovalo na to, že môže dôjsť k poškodeniu našej spoločnosti. SNM je zaujaté voči našej spoločnosti a robí všetko preto, aby nás očiernili.“

SNM pred ukončením zmluvy žiadali o navýšenie rozpočtu vzhľadom na pandémiu a nadmerné zvyšovanie cien komodít, aby mohli dielo dokončiť, pričom Bugata trvá na anulovaní výpovede:

„V marci sme sa dozvedeli, že na tú istú prácu a to isté dielo SNM navýšilo rozpočet o 3,4 milióna eur a nám nevedeli navýšiť o 800-tisíc eur, lebo vraj na to nie sú prostriedky.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre