Na odplašenie vtákov z letiska slúžia brokovnice a dravce

KošiceSpravodajstvo

Ide o tzv. biologickú ochranu.

Fungovanie leteckej prevádzky môžu za určitých okolností ohroziť aj vtáky či voľne žijúce živočíchy. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri ich stretnutí s lietadlom. Zvlášť, ak by sa dostali do niektorého z motorov. K eliminácií takýchto prípadov slúži predovšetkým biologická ochrana letiska, ktorá je využívaná aj v metropole východu.

„Biologická ochrana je realizovaná niekoľkými metódami. Buď akusticky, máme na letisku rozmiestnené takzvané zvukové delá, ale využívame aj šrapnely, brokovnice alebo aj dravce, ktoré chováme vo voliérach. Tie používame na plašenie divej zveri či vtáctva,“ uviedol Stanislav Sabo z košického letiska.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Nebezpečenstvo predstavuje i zver

Zvýšený výskyt vtákov v okolí letiska, a teda aj riziko stretu, je predovšetkým na jar a na jeseň, keď dochádza k ich sezónnemu sťahovaniu. Pre bezpečný prílet či odlet sa v rámci biologickej ochrany vykonáva niekoľko opatrení.

„Z veže riadiaci dáva výpočet na každé lietadlo, ktoré odlieta, alebo ktoré má pristáť v Košiciach. Ide k dispečerovi, ktorý ostatným zložkám podáva informáciu, aby sa každý úsek vedel prichystať. Tých 20 minút ideme na plochu, používame delá, akustiku a podobne. Tesne pred tým, ako lietadlo pristáva, už dravec nesmie byť na dráhe, pretože je nebezpečný,“ dodal Sabo.

Veľké nebezpečenstvo pre leteckú dopravu však nepredstavuje iba vtáctvo, ale aj vysoká zver, ktorú evidujú aj v okolí košického letiska. Jej kolízia s lietadlom pri pristávaní alebo odlete by mohla zanechať fatálne následky.

„Hlavne na poliach v okolí letiska, ako sú diviaky, srny, jelene. Keď sa diviačia zver rozhodne prejsť krížom cez runway, tak ju nezastaví nič. Bol aj taký prípad, kde 30 metrov oplotenia zrovnali so zemou a prešli na druhú stranu,“ prezradil na záver Sabo.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre