Na pamätníku novinárov vo Washingtone je aj meno Jána Kuciaka

SvetZaujímavosti

Minulý rok bolo zavraždených približne 54 reportérov.

Ochrancovia práv médií včera (3.6.) pridali na pamätník novinárov vo Washingtone mená 22 žurnalistov zabitých v roku 2018, medzi nimi aj meno investigatívneho reportéra Jána Kuciaka. Dvojposchodový presklený pamätník žurnalistov sa nachádza v múzeu Newseum, ktoré stojí na washingtonskej ulici Pennsylvania Avenue 555. Každý rok ho navštívi viac ako 815-tisíc turistov. Newseum vzdalo úctu Kuciakovi, novinárovi zo Slovenska.

Na pamätník pribudli aj mená saudskoarabského žurnalistu Džamála Chášukdžího, ktorý bol zavraždený na konzuláte v Turecku a fotografa francúzskej tlačovej agentúry Šáha Maraího. Ten zomrel pri bombovom útoku v afganskej metropole Kábul v apríli 2018. „Pamätník a toto každoročné podujatie na počesť zabitých novinárov nám všetkým každý deň pripomína, že svet je pre tých, ktorí zhromažďujú a zverejňujú informácie, čoraz nebezpečnejším miestom,“ vyhlásil šéf inštitútu Fórum slobody Gene Policinski.

Foto
Newseum vo Washingtone / TASR

Ochrancovia práv medií zároveň upozornili na silnejúce ohrozovanie slobody tlače po celom svete. Ako skonštatoval Policinski, novinárom hrozí rovnaké nebezpečenstvo pri informovaní z bojiska, ako z búrkovej oblasti. Žurnalisti sa podľa jeho slov stávajú terčom zločincov, teroristov aj utláčateľských vlád. Novinár Fred Hiatt zdôraznil potrebu dospieť k spravodlivému koncu v prípade zavraždeného Chášukdžího: „Ak prejde jeho vražda páchateľom bez trestu, potom nie je v bezpečí žiaden novinár. Ak môže byť zločin spáchaný v priestoroch diplomatickej misie, potom nie je bezpečné žiadne miesto.“

Na pamätníku sú mená 2344 novinárov, ktorí boli zavraždení od roku 1837. Je to len zlomok tých, ktorí prišli o život pri získavaní informácií a ich poskytovaní verejnosti. Minulý rok bolo zabitých približne 54 žurnalistov, vrátane Mikea McCormicka a Philipa Aarona Smeltzera, ktorí prišli o život pri informovaní divákov o tropickej búrke v Južnej Karolíne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre