Na Prešovskej univerzite vznikla Knižnica Bernharda a Renate Böchensteinovcov

PrešovSpravodajstvo

Študenti majú k dispozícii sedem ton francúzskych a nemeckých kníh.

Na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove bola včera (25.11.) slávnostne otvorená Knižnica Bernharda a Renate Böchensteinovcov, ktorá je darom Švajčiarskeho literárneho archívu. V metropole Šariša tak pribudlo sedem ton kníh vrátane beletrie a odbornej literatúry v nemeckom a francúzskom jazyku.

Inštitút germanistiky Filozofickej fakulty PU získal knižnicu manželského páru Bernharda Böschensteina a Renate Böschensteinovej na základe dobrej medzinárodnej spolupráce s rôznymi švajčiarskymi inštitúciami. Ako povedal Ján Jambor z Inštitútu germanistiky PU, knižný dar mu ponúkol Švajčiarsky literárny archív v Berne: „Obaja manželia pôsobili na Univerzite v Ženeve, boli germanisti a komparatisti, ktorí mali veľkú vášeň pre knihy a literatúru. Tento rozsiahly knižný dar bolo možné dopraviť do Prešova len za výraznej finančnej pomoci syna pána profesora Marcela Böschnsteeina a okruhu priateľov pána profesora. Prispela aj naša univerzita, za čo som vďačný.“

Foto
Knižnica Bernharda a Renate Böchensteinovcov / Marcel Mravec, AVS CCKV PU

Knižný dar okrem iného obsahuje aj odbornú literatúru z vedných disciplín ako germanistika, romanistika, klasická filológia, filozofia či dejiny umenia. Historicky vzácne knihy vrátane publikácií z konca 18. a z 19. storočia prevzala Univerzitná knižnica PU. „Najväčšia časť kníh je umiestnená v zrekonštruovanej miestnosti Inštitútu germanistiky, ktorá ponesie názov Knižnica Bernharda a Renate Böchensteinovcov. Časť kníh prevzal taktiež Inštitút romanistiky, Inštitút filozofie a Inštitút estetiky a umeleckej kultúry FF PU,“ dodal Jambor.

Slávnostného otvorenia knižnice sa zúčastnil aj veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku Alexander Hoffet a Dominik Müller z Katedry nemeckého jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Univerzity v Ženeve. „Som rád, že knihy si našli svoje miesto, sú k dispozícii, dajú sa vypožičať, dá sa s nimi pracovať, čo bolo dôležité pre manželský pár Böchensteinovcov. Ich zámerom bolo, aby bola knižnica sústredená na jednom mieste a slúžila ľudom, ktorí majú o ich knižné dedičstvo záujem,“ povedal Müller.

„Knižnica je intelektuálnym srdcom vzdelávacej inštitúcie, preto sa teším, že takáto odborná knižnica vzniká, lebo srdce našej univerzity sa zväčšuje. Túto iniciatívu vítam obzvlášť v dnešnej elektronickej dobe, ktorá nás nutká siahať po elektronických zdrojoch, ku ktorým si však nemôžeme vybudovať taký vzťah, ako ku klasickým knihám,“ skonštatoval prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU Gabriel Paľa.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre