Na proces v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov sú predvolaní štyria svedkovia

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.15 hod.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračuje proces v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Dostavili sa traja obžalovaní vrátane Mariana Kočnera. Alena Zsuzsová požiadala ŠTS, aby konal v jej neprítomnosti, súd jej vyhovel.

Na dnešné pojednávanie sú predvolaní štyria svedkovia vrátane členky prípravného výboru politickej strany Cieľ Alexandry Janouškovej. Zároveň je naplánovaný výsluch Dávida Szőkeho a Ádáma Huszlicsku v súvislosti so zabezpečením a predajom zbraní Zoltánovi Andruskóovi, za čo boli právoplatne odsúdení. Vypovedal aj policajt, ktorý okrem iného analyzoval návštevy Kočnera v banke:

„Gro mojich činností bola analýza, zabezpečovanie a komunikácia s telekomunikačnými operátormi,“ uviedol policajt s tým, že pred zadržaním podozrivých vykonával aj činnosti na identifikovanie ich vozidiel.

Kracina skonštatoval, že výpoveď policajta zásadným spôsobom spochybňuje dôveryhodnosť Andruskóa:

„Svedok jednoznačne uviedol, že so mnou žiadny vzťah nikdy nemal, a teda ani o žiadnom vzťahu so mnou Zoltánovi A. nemohol hovoriť.“

Janoušková vyhlásila, že nikdy nemala ambíciu vstúpiť do politiky. Súdu poskytne maily zo svojho mobilu v súvislosti so stranou Cieľ. Zároveň priznala, že s Kočnerom sa stretla približne päťkrát, väčšinou za prítomnosti zakladateľa strany Petra Tótha, s ktorým spolupracovala:

„Nikdy som nepočula o zámere niekoho fyzicky likvidovať.“

Foto
Na súd sa dostavili traja obžalovaní vrátane Kočnera (Ilustračná fotografia) / TASR

Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová oznámila, že polícia si od súdu vyžiadala na ďalšiu analýzu zaistené mobily Kočnera.

„Polícia požiadala súd v inej trestnej veci, ale pre totožný skutok prípravy vrážd prokurátorov, o zapožičanie mobilných telefónov Mariana K.,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus, pričom to zdôvodnil modernejšími programami, ktoré by mohli efektívnejšie pomôcť k obnove vymazaných dát:

„Nemáme istotu, že sa podarí obnoviť niečo navyše.“

Súd však musí rozhodnúť o odovzdaní mobilov polícii, s čím nesúhlasí obhajca Kočnera Marek Para. Splnomocnenec Kuciakovcov Roman Kvasnica má nádej, že by sa analýzou mobilov mohli zistiť nové informácie:

„Z pohľadu rodiny zavraždeného Jána Kuciaka je potrebné vyvíjať aktivitu ku každému dôkazu, ktorý sa javí ako reálne vykonateľný.“

ŠTS v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej opäť rozhoduje nielen o vine Kočnera, ale aj Zsuzsovej. Pôvodne ich oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd v máji 2021 vrátil prípad prvostupňovému súdu. V tejto kauze sú právoplatné tri rozhodnutia, a to 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody pre Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa a 15 rokov za mrežami pre Andruskóa.

V prípade prípravy likvidácie prokurátorov sú okrem Kočnera a Zsuzsovej obžalovaní aj Dušan Kracina a Darko Dragič. Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, pričom súd ho uznal za vinného. Kočner si mal v roku 2017 objednať vraždy Žilinku a Lipšica a približne o rok neskôr aj Šufliarskeho.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre