Na procese s Jurajom Cintulom sa prehrala výpoveď Roberta Fica

SlovenskoSpravodajstvo

Atentátnikovi hrozí doživotie.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica dnes pokračuje súdny proces s atentátnikom Jurajom Cintulom, ktorý 15. mája 2024 v Handlovej vážne postrelil predsedu vlády Roberta Fica. Páchateľ je obžalovaný pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe.

Na ŠTS sa dnes prehral obrazovo-zvukový záznam výpovede premiéra z júla 2024. Predtým, ako po skončení rokovania vlády nastúpil do auta, upútala ho skupina približne 15 – 20 ľudí za zábranami. Vzhľadom na to, že jedna staršia pani výrazne mávala, rozhodol sa ich pozdraviť. Človeka, ktorý sa podobal obvinenému, si nevšimol. Keď k nim prišiel, ozvali sa štyri až päť zvukov, ktoré však neidentifikoval ako streľbu zo zbrane. Zároveň nezaznamenal, kto strieľa a odkiaľ strely prichádzali. Následne pocítil úder v oblasti brucha a zvrtol sa k zemi. Bezprostredne po streľbe prišli k nemu ľudia z ochranky, ktorí ho preniesli do auta a odviezli. Fico bol celý čas pri vedomí. Projektil mu rozdrvil bedrový kĺb, ktorý bude pravdepodobne potrebné vymeniť. Kvôli zraneniu brucha mal výrazné tráviace ťažkosti. Z tohto dôvodu musel jesť špeciálnu stravu.

Foto
Cintula odmietol urobiť vyhlásenie o vine alebo nevine / TASR

Dôchodcu Cintulu viedol k streľbe hnev voči Ficovi. Nesúhlasil s politikou súčasnej vlády, ktorú považoval za judášsku voči Európskej únii. Cintula chcel, aby bola poskytnutá vojenská pomoc Ukrajine. Preto sa rozhodol poškodiť zdravie premiéra a znemožniť mu vykonávať svoju funkciu. Vybral si na to výjazdové rokovanie vlády v Handlovej. V momente, keď Fico prišiel medzi sympatizantov, vytiahol zbraň, ktorú mal v legálnej držbe, pričom päťkrát vystrelil. Obžalovaný zdôraznil, že zámerne strieľal dolu, keďže Fica nechcel zabiť.

Cintula odmietol urobiť vyhlásenie o vine alebo nevine. Tiež nechcel vypovedať, keďže podľa vlastných slov všetko podstatné povedal v prípravnom konaní. Voči Ficovi nikdy nepociťoval nenávisť, ale hnev, a to predovšetkým vtedy, keď kultúrnu obec nazval duchovnými bezdomovcami. Obhajca Namir Alyasry vyhlásil, že postavenie jeho klienta pred súd je dôvodné, ale nie je možné súhlasiť s právnou kvalifikáciou, teda s terorizmom. Alyasry zdôraznil, že nie každý útok na verejného činiteľa je terorizmus. Jeho klientovi hrozí doživotie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre