Okrem iného je vzácny aj vďaka freskám.
V centre metropoly východu sa nachádza Kostol svätého Antona Paduánskeho zo 14. storočia, známy ako Seminárny kostol. Bol postavený v gotickom slohu, neskôr bol dostavaný vo viacerých prestavbách, pričom bol zbarokizovaný a interiér bol upravený v klasicistickom štýle. Prioritou bývalého režimu však nebola oprava pamiatok.
Rektor Kňazského seminára svätého Karola Boromejského Štefan Novotný v rozhovore pre Rádio Košice uviedol, že posledná úprava kostola, ktorý bol v zanedbanom stave, sa zrealizovala po roku 1989:
„V roku 1995 bola základná oprava, údržba kostola, to znamená, vymaľoval sa, očistilo sa to, čo bolo vo vtedajších ekonomických možnostiach. Keďže nebolo veľa finančných prostriedkov, tak sa urobili základné údržbárske záležitosti. Vymaľovalo sa to tak, aby sa nepoškodili fresky, ktoré boli z klasicistického obdobia. Všetko išlo aj s pamiatkovým dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Niektoré fresky sa urobili. Aj v roku 2011 bolo priečelie kostola opravené. Tiež sa opravila freska nad chórom, kde bol inštalovaný nový organ.“
Seminárny kostol je najdlhším na Slovensku. Jeho baroková časť v minulosti slúžila ako zbrojnica či sklad zbraní a potravín. Kostol je okrem iného vzácny aj vďaka freskám, pričom niektoré z nich sa sčasti odkryli. Tie, ktoré zdobia strop chrámu, boli odborne ošetrené a reštaurované profesionálmi. Dôležitá je však statika kostola.
„Je potrebné najprv dať veci do poriadku, teda už sa aj sčasti dali na streche, len zase sme mali nejaké prípady, či už vietor nám trochu uvoľnil strechu, respektíve aj následky zemetrasenia sme pocítili na gotickej svätyni, popraskalo tam niečo, takže potrebujeme to staticky stabilizovať. Máme spracovanú reštaurátorskú dokumentáciu a sčasti aj projektovú dokumentáciu. Na to sa musia tie základné veci urobiť a potom sa môžu tie fresky,“ priblížil Novotný.
Všetky práce je potrebné konzultovať s pamiatkarmi a reštaurátormi. Vzhľadom na to, že ide o finančne náročné projekty, Novotný potvrdil, že sa uchádzali o rôzne výzvy, granty či projekty:
„Chceme teraz statiku trošku stabilizovať, čo sa poškodilo. Rovnako na streche dať veci do poriadku. Samozrejme, samotná veža je veľká investícia. Tú až tak nevidno, ale tí, ktorí trošku sú ďalej od mesta alebo majú možnosť výhľadu na vežu, tak vidia, že severná strana od severného vetra a meteorologických vplyvov je dosť v poškodenom stave, len je to obrovská investícia. Máme tam tiež nejaký projekt pripravený.“
Časť prác je financovaná z vlastných zdrojov či zbierok. Naposledy sa reštaurovali pamiatkové lavice. Tento projekt si vyžiadal približne takú sumu, ktorá by bolo potrebná na kúpu nových lavíc.
„Podobne gotická svätyňa – chceli by sme ten deliaci múr, deliaci štít spolu s tým operákom, ktorý ide do Františkánskej ulice, ktorý je momentálne tak zasanovaný, že je tam špeciálne pletivo a plachta, aby nevznikali nejaké kolízne situácie, žeby niečo odpadlo, takže je to tam zabezpečené, a to chceme práve dať do poriadku, aby na prvom mieste bola tá časť, ktorá ide do ulice, aby to bolo bezpečné, a tiež vonkajší plášť gotickej svätyne by sme chceli postupne reštaurovať, ako sa nám bude dariť zháňať finančné prostriedky,“ dodal Novotný.
Reštaurátorské práce sú najdrahšie. Celý kostol s vežou, gotickou svätyňou a opravou barokovej časti by stál tri milióny eur. Z tohto dôvodu by sa mali realizovať po etapách.