Na Ružíne nainštalovali nornú stenu, odpadu na hladine bude menej

VýchodSpravodajstvo

Ďalšia by mala pribudnúť na prítoku rieky Hnilec v Jaklovciach.

Na prítoku rieky Hornád do Ružínskej priehrady nainštalovali nornú stenu novej generácie. Očakávajú od nej, že zachytí veľkú časť odpadu, ktorý každoročne po silných dažďoch pripláva zo smetísk pri rómskych osadách na brehu rieky. Ako povedal predseda občianskeho združenia Ružínska priehrada Jozef Kojecký, norné steny tam boli aj v minulosti, no mali menšiu kapacitu, pričom tá nová by mala zvládnuť viac:

„Je oveľa pevnejšia, má lepší vztlak a unesie väčšiu hmotnosť naplavenín. Plaváky sú vyrobené s materiálu, ktorý je odolnejší voči UV žiareniu. Všetko je z upcyklovaného materiálu, teda ako keby z odpadu.“

Foto
Inštalovanie nornej steny / RÁDIO KOŠICE

Druhú nornú stenu nainštalujú o pár týždňov na prítoku rieky Hnilec v Jaklovciach. V ďalšej fáze budú členovia občianskeho združenia budovať norné steny nad už jestvujúcimi. Čistiť ich budú vždy podľa potreby spolu s vodohospodármi.

„Ročne nás stojí čistenie vôd na celom Slovensku od 500-tisíc do 700-tisíc eur. Našou povinnosťou je sa spolupodieľať na tom, aby sme odstraňovali všetky plávajúce nečistoty po zvýšených stavoch a po povodňovej aktivite,“ tvrdí generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Róbert Hok. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre