Niektoré z nich boli kvalifikované aj ako trestné činy.
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach uplynulý mesiac zaznamenalo niekoľko prípadov, keď na školy bola privolaná hliadka. Niektoré incidenty boli kvalifikované ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu či verejnému poriadku, ale aj ako trestné činy nebezpečného vyhrážania alebo výtržníctva.
„Policajti v súvislosti s udalosťami na školách mimoriadne citlivo pristupujú ku každému jednému oznámeniu, pričom každý podnet sa preveruje a následne po zistení všetkých relevantných informácií sa aj v súčinnosti s vedením školy stanoví postup, ktorý je individuálny v závislosti od daného prípadu,“ povedala hovorkyňa KR PZ Lenka Ivanová.
Policajti sú proaktívni v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov na školách. Okrem iného realizujú preventívne prednášky a besedy, ktoré sú zamerané na šikanu, kyberšikanu, trestno-právnu zodpovednosť, extrémizmus a radikalizmus či domáce násilie.
Ivanová pripomenula, že školské zariadenia majú kontakt aj na príslušné obvodné oddelenie PZ:
„Každá škola má prideleného kontaktného policajta, ktorý je škole k dispozícii a je v úzkom kontakte s vedúcimi pedagogickými zamestnancami školy, s ktorými sa pravidelne osobne stretáva, aby mal prehľad o aktuálnej situácii na škole, aby bolo možné odhaliť a predísť možným hrozbám a eliminovať ich.“
Riaditeľ Základnej škole Fábryho v Košiciach v súvislosti s opakovaným nevhodným správaním sa dvoch žiakov v jednej z tried podal trestné oznámenie. Vedúca Oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková zdôraznila, že bezpečnosť na školách riešia priebežne na poradách s riaditeľmi jednotlivých zariadení:
„V spolupráci s naším Psychosociálnym centrom pripravujeme seminár o riešení konfliktných situácií na školách, ako aj tréning pripravenosti učiteľov a žiakov.“
Košická samospráva v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Úradom komisára pre deti pripravuje aj prieskum duševného zdravia žiakov. Cieľom je odhaliť možné problémy a prispieť k prevencii dôsledkov neriešených problémov detí.
Lopušniaková dodala, že zodpovedným orgánom sú rezorty školstva a vnútra:
„Očakávame, že prídu s návrhom na zlepšenie zabezpečenia škôl a nájdu na to aj potrebné finančné zdroje.“
Zdroj: TASR