Na Slovensko dorazila prvá dodávka lieku Paxlovid

SlovenskoKoronavírus

Rezort objednal celkovo 25-tisíc balení.

Tento týždeň na Slovensko dorazilo prvých 4200 balení lieku Paxlovid. Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe ochorenia COVID-19. Rezort zdravotníctva objednal celkovo 25-tisíc balení.

Liek môžu predpísať obvodní aj špecializovaní lekári po tom, ako pacientovi vyjde pozitívny PCR test. Je teda určený pre nakazených, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov. Dodávky získalo ministerstvo prostredníctvom verejného obstarávania.

Foto
Liek je určený pre nakazených, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia (Ilustračná fotografia) / Pixabay

V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

 

Komentáre