Na Slovensku bola kvôli slintačke a krívačke vyhlásená mimoriadna situácia

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované: 13.45 hod.

Vláda na svojom dnešnom rokovaní odobrila vyhlásenie mimoriadnej situácie na celom území Slovenska. Zároveň plánuje odškodniť chovateľov aj s pomocou európskych zdrojov.

„Minister pôdohospodárstva mi navrhol, aby som zvolal mimoriadne rokovanie vlády. Môžem už teraz informovať, že minister pôdohospodárstva žiada vládu Slovenskej republiky, aby bola na celom území Slovenskej republiky vyhlásená mimoriadna situácia so všetkými opatreniami, obmedzeniami, ktoré so sebou takáto mimoriadna situácia prináša,“ vyhlásil premiér Robert Fico s tým, že kabinet chce nahradiť všetky škody, ktoré chovateľom vzniknú:

„Opakujem všetky škody, ktoré vzniknú touto nákazou, aj za cenu, že to pôjde na úkor iného rezortu. My musíme obnoviť chovy, musíme obnoviť stáda dojníc, hovädzieho dobytka. Musíme zabezpečovať prílev mlieka do našich mliekarní. Musíme zabezpečovať prílev kvalitného slovenského mäsa do našich obchodov.“

Záchrana chovov je podľa Fica národno-štátnym záujmom Slovenska:

„Ak by sme mali aj možno poškodiť nejaký iný rezort finančne, tak musíme tieto zdroje nájsť. Ja len verím, že to nebudú stovky miliónov eur, že budeme hovoriť možno o desiatkach miliónoch. Počkáme si však dnes, aké budú ďalšie správy, ktoré nás mimoriadne znervózňujú.“

Fico sa chce stretnúť s ministrom pôdohospodárstva, hlavným veterinárom aj s expertmi z Európskej únie, ktorí sú na Slovensku.

Minister obrany Robert Kaliňák uviedol, že usmrtený dobytok bude okrem žilinskej kafilérie likvidovaný aj vo vojenskom priestore za Levicami. Zvažovali sa viaceré lokality vo vlastníctve štátu, pričom podľa neho bola vybraná najvhodnejšia z nich. Medzi vytypovanými miestami boli výcvikové priestory Lešť, Záhorie, Turecký vrch a Levice.

Kaliňák skonštatoval, že sa zrealizovali analýzy z pohľadu dosahu na podzemné vody:

„Zo všetkých miest ako najlepšie, kde je spodná voda najhlbšie a kde sú nepriepustné ílovité vrstvy, boli vyhodnotené Levice,“ vysvetlil Kaliňák s tým, že v tejto lokalite sa budú likvidovať zvieratá zo zasiahnutých chovov, ktoré nemali symptómy choroby, ale sú povinne usmrcované.

Foto
Slintačka a krívačka bola doposiaľ potvrdená v troch obciach / TASR

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč povedal, že nákaza je potvrdená aj v ďalšom chove na juhu Slovenska, a to v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Tiež spresnil, že vo farme so slintačkou a krívačkou je 279 kusov hovädzieho dobytka:

„Ide o lokalitu, ktorá sa nachádza v zóne fariem, ktoré už boli v piatok identifikované.“

„Na základe vládou schváleného uznesenia, ktorým sa vyhlasuje mimoriadna situácia na území celej Slovenskej republiky, bude dnes zvolaný ústredný krízový štáb. V zmysle zákona o krízovom riadení preberá riadenie ministerstvo vnútra a ja ako predseda ústredného krízového štábu podvečer zvolám ústredný krízový štáb. Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území celej Slovenskej republiky nám umožní lepšiu koordináciu síl a prostriedkov,“ reagoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Envirorezort podľa jeho šéfa Tomáša Tarabu vybral desať lokalít na pochovávanie kadáverov:

Vylúčili sme Lešť, vylúčili sme Kuchyňu, pretože tam neboli dobré predpoklady. Bol vybraný vojenský areál v Leviciach, kde je geológia z pohľadu priesaku do spodných vôd veľmi dobrá. Na dnešnom rokovaní vlády sme začali preventívne diskutovať aj o druhej lokalite.“

Taraba však nekonkretizoval druhú lokalitu na pochovávanie zvierat. Takáč uistil verejnosť, že sa nemusí obávať narušenia ochrany podzemných vôd. Slintačka a krívačka sa na farme v Dolných Salibách nepotvrdila. Riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Galante Bohuslava Miškovičová povedala, že výsledky testov boli negatívne:

„Výsledok laboratórnych testov nepotvrdil prítomnosť vírusu.“

Spoločnosť Exata Group oznámila, že usmrcovanie dobytka na farme v Bake v okrese Dunajská Streda potrvá pravdepodobne dva dni.

„Usmrtené zvieratá z našej farmy v Bake sú odvážané výlučne do kafilérie v Žiline.“

Denne je usmrtených približne 300 kusov stáda. Na farme v Bake bolo 1060 dojníc, 50 vysokoteľných jalovíc a 220 teliat. Pred prepuknutím nákazy mala ročnú produkciu mlieka v objeme 12 miliónov litrov.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) na základe požiadaviek orgánov veterinárnej správy aktuálne plnia asistenčné úlohy v spojitosti s likvidáciou následkov šírenia slintačky a krívačky, čo potvrdil hovorca OS SR Štefan Zemanovič:

„Po realizovaní podrobného geologického prieskumu sú so súhlasom Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky predmetné aktivity vykonávané vo vybranom posádkovom cvičisku. Počas celej doby trvania sú na mieste prítomní úradní veterinárni lekári, aby boli dodržané všetky opatrenia potrebné na zabránenie ďalšieho šírenia nákazy slintačky a krívačky.“

Foto
Vláda na svojom dnešnom rokovaní odobrila vyhlásenie mimoriadnej situácie na celom území Slovenska / TASR

Prezident Peter Pellegrini zdôraznil, že slintačka a krívačka je vážnym zásahom do hospodárstva Slovenska. V prípade, ak by sa nákaza rozšírila na väčšinu územia, ohrozilo by to celý poľnohospodársky aj potravinársky sektor a malo by to devastačné účinky. Pellegrini sleduje situáciu, ktorú berie veľmi vážne, pričom informácie dostáva takmer na hodinovej báze:

„Vláda podľa môjho názoru prijíma opatrenia ako na bežiacom pase reagujúc na aktuálnu situáciu.“

Hlava štátu vyzvala politikov, aby z tejto témy nerobili aktivizmus, nepredháňali sa v rámci jednotlivých strán, kto koho viac skritizuje a kto prinesie bombastické odhalenia či svoje postoje:

„To nám nepomôže. Teraz musíme všetci spojiť sily a zvládnuť túto ťažkú krízu, ktorá sa zjavne šíri ďalej ako z pôvodne nakazeného územia a robiť všetko preto, aby sme to zabrzdili. Inak bude Slovensko čeliť ťažkej kríze s dosahmi, ktoré si dnes nevieme ani predstaviť.“

Takáto epidémia bola naposledy na Slovensku pred 50 rokmi a nie je to niečo, na čo je štát podľa prezidenta pripravený reagovať. Politici by mali podľa neho hľadať možnosti, ako štátu a bezpečnostným zložkám pomôcť a nevytĺkali z toho politický kapitál.

Slintačka a krívačka bola doposiaľ potvrdená v chovoch dobytka v štyroch obciach na juhu Slovenska, konkrétne v Medveďove, Ňárade, Bake a Lúči na Ostrove. Nákaza sa dostala na Slovensko pravdepodobne z Maďarska. V okrese Dunajská Streda je od piatka (21.3.) vyhlásená mimoriadna situácia. Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat, ktorá má významné ekonomické dosahy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre