Na Slovensku chýbajú voľnopredajné rúška a dezinfekčné prostriedky

SlovenskoKoronavírus

Lekárnici tvrdia, že tieto produkty im nevedia dodať už ani distribútori.

Lekárne hlásia nedostatok voľnopredajných rúšok a dezinfekčných prostriedkov. Ešte pred tým, ako bol potvrdený prvý prípad vírusu na Slovensku, ľudia v panike vo veľkom začali vykupovať jednorazové rúška a dezinfekčné prostriedky. V priebehu pár dní zmizli z regálov v obchodoch mydlá či toaletné papiere. Chýbajúci tovar už hlásia aj niektoré lekárne. 

„Urobili sme si prieskum, do ktorého sa zapojilo 40 % celoslovenských lekární, z Prešovského a Košického kraja to bolo 37 % lekární. Čo sa týka dostupnosti rúšok, iba jedno % lekární uvádzalo, že ich má. Čo sa týka dezinfekcie pre pacientov, tak ani to jedno percento neuviedlo, že by mali dostupnú zásobu dezinfekčných prostriedkov pre pacientov, teda dá sa jednoznačne povedať, že ten problém tu je,“ uviedol pre Rádio Košice prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Za posledný mesiac je badateľná nedostupnosť ochranných rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. Lekárnici tvrdia že tieto produkty im nevedia dodať už ani distribútori.

„Nedostatok je spôsobený tým, že našli sa firmy, ktoré dnes ponúkajú rúška, respirátory za 5 – 10-násobne premrštenú cenu. S týmto tovarom sa voľne obchoduje a zrejme štát nedokázal nejakým spôsobom tomu zamedziť. Ľudia si robili zásoby, lekárne v zdravotníckych zariadeniach si robili zásoby, a teda je logické, že keď potreba stúpne v krátkom časovom úseku, tak výroba nestíha pokrývať požiadavky. Zároveň aj firmy a dodávky sú primárne smerované do krajín, kde tá epidemická situácia je vážnejšia,“ doplnil Sukeľ. 

Foto
Ilustračná fotografia  / TASR

Polovica lekárni tiež disponuje dezinfekciou na čistenie priestorov lekárne len po dobu jedného mesiaca. Niektoré lekárne taktiež dočasne zastavili prevádzku v súvislosti s odchodom pracovníkom na PN.

„Vieme o tom, že niektoré lekárne zavreli, niektoré aj kvôli práceneschopnosti, respektíve kvôli tomu, že ľudia čerpajú dovolenky. Kvôli možno nejakému strachu obmedzili prevádzkový čas. Niektoré lekárne expedujú len cez pohotovostné okienko. Myslím, že tento postup by mal byť koordinovaný kompetentnými inštitúciami a nie je,“ vysvetľuje Sukeľ. 

Niektoré symptómy vírusu COVID-19 môžu u laika viesť k podceneniu príznakov, pretože sú veľmi podobné príznakom chrípky. Takýto pacienti, alebo ich príbuzní najčastejšie vyhľadávajú verejnú lekáreň za účelom zabezpečenia liekov dostupných bez lekárskeho predpisu, čo podľa slov prezidenta lekárnickej komory nie je správne.

„Je dôležité dodržať tie odporúčania, ktoré vydal hlavný hygienik, aby títo pacienti nikam nechodili, ale kontaktovali či už infolinku Úradu verejného zdravotníctva, alebo priamo 112, kde budú oboznámení s ďalším postupom. Chronickí pacienti, ktorí dlhodobo užívajú nejaké lieky, nech si ich dajú u svojho lekára predpísať elektronicky v čo najväčšom množstve. Legislatíva povoľuje trojmesačnú dávku, ktorú môže lekár predpísať na jeden lekársky predpis, a teda pacienti sa vyhnú návšteve lekárne po dobu minimálne troch mesiacov,“ uzavrel Ondrej Sukeľ.

Lekárne žiadajú pacientov, aby k celej situácii pristupovali racionálne a tiež zvážili nakupovanie zbytočne vysokých zásob liekov, ktoré následne môžu chýbať ľudom, ktorí ich naozaj potrebujú.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE 

Komentáre