Zrážky chýbajú takmer na celom území krajiny.
V týchto dňoch si môžeme užívať lúče slnka a príjemné jarné teploty. Takémuto počasiu sa však netešia predovšetkým pestovatelia a poľnohospodári, pretože na Slovensku prevažujú extrémne suché podmienky. Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v prípade pôdneho sucha sa situácia v porovnaní s uplynulými dňami ešte zhoršila. Sucho trápi predovšetkým sever, časť stredného a juhozápadné Slovensko.
Zrážky chýbajú takmer na celom území krajiny. Na severe bol zaznamenaný najvyšší deficit vlahy, a to mínus 80 milimetrov. „K suchu, ktoré sa počas apríla zvýrazňovalo, prispieva aj dlhé trvanie slnečného svitu. Pri málo oblačnom, respektíve jasnom počasí trval slnečný svit v niektorých dňoch od východu až po západ Slnka. Vzhľadom na ročnú dobu a skracujúce sa tiene pri slnečnom svite spôsobuje už takýto slnečný svit zreteľné ohrievanie zemského povrchu a prízemných vrstiev vzduchu,“ uviedol SHMÚ.
Meteorológovia vysvetlili, že otepľovanie vplývalo na potenciálny výpar, a to pri chýbajúcich zrážkach stále viac vysušovalo prírodné prostredie. Trvanie slnečného svitu na niektorých meteorologických staniciach Slovenska bolo od 1. do 26. apríla v Hurbanove a Nitre 292 hodín, v Bratislave na Kolibe 288 hodín, v Bratislave na letisku 285 hodín, v Telgárte 256 hodín či v Oravskej Lesnej 252 hodín.
„V tohtoročnom apríli dosiahne trvanie slnečného svitu na niektorých miestach viac ako 300 hodín a ojedinele môžu byť dosiahnuté aj rekordné hodnoty trvania slnečného svitu pre mesiac apríl, ktoré sú z rokov 2007, respektíve 2009,“ dodal SHMÚ.
Trvanie slnečného svitu je mimoriadne dlhé aj vo vysokohorských oblastiach a v severných regiónoch Slovenska. Meteorológovia doplnili, že tento zvláštny jav súvisí s prevládajúcim málo oblačným počasím a nedostatkom atmosférických zrážok.
Zdroj: TASR