Na Slovensku je už dominantným variant omikron. Najvyššia prevalencia je v Prešovskom kraji

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 14.50 hod.

Slovensko má zatiaľ oficiálne potvrdených 127 pozitívnych prípadov na variant omikron. Tieto dáta však odzrkadľujú situáciu spred dvoch až troch týždňov. Spoločnosť Unilabs Slovensko sa preto rozhodla v Laboratóriu lekárskej genetiky v Košiciach sekvenovať 384 pozitívnych vzoriek z konca minulého týždňa. Išlo o relevantné vzorky z celej krajiny s vysokou vírusovou náložou. Generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický vyhlásil, že variant omikron je aktuálne dominantným:

„Na Slovensku je dnes variant koronavírusu omikron v prevalencii 61 percent, to znamená 61 percent všetkých vzoriek bol variant omikron a 39 percent bol variant delta, iné sme tam nezaznamenali, nebola tam ani alfa, ani žiadny predchádzajúci variant.“

Foto
Výskyt variantu omikron v jednotlivých krajoch / Unilabs Slovensko

Prevalencia omikronu je v Košickom kraji na úrovni 71 percent. Očakáva sa, že omikron bude mať v najbližších týždňoch 100-percentné zastúpenie v pozitívnych vzorkách, pričom táto vlna pandémie by mala byť síce intenzívna, ale pomerne krátka v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

„Jediné, čo je problematické, že je to vysokoinfekčný variant. Naraz bude infikovaných veľmi veľa ľudí, lebo sa šíri veľkou rýchlosťou. Tam je potom problém toho základu, keď je v jednom momente nakazených 100-tisíc ľudí a povedzme 5 percent z nich skončí v nemocnici, tak je to 5000 ľudí. U omikronu je to možno 1 percento, ale keď bude naraz chorých možno 500-tisíc ľudí, tak je to to isté, to je tých 5000 ľudí,“ skonštatoval Lednický.

Foto
Ďalších 212 prípadov omikronu zatiaľ nie je zahrnutých v oficiálnych štatistikách / TASR

Najhoršia situácia je na východe

Medzi východniarmi dominuje variant omikron. Celkovo sa potvrdil v ďalších 212 prípadoch, ktoré zatiaľ nie sú zahrnuté v oficiálnych štatistikách. Lednický uviedol, že najhoršia situácia je práve na východe:

„Situácia sa začína zhoršovať práve v Prešovskom a Žilinskom kraji. Omikron je v prevalencii 75,5 percent v Prešove. My sme si už zvykli, že nové vlny prichádzajú zo severu alebo severovýchodu Slovenska. Taktiež v posledných dňoch sledujeme, ako keby tá vlna znovu zdvíhala hlavu práve na severe, konkrétne v Stropkove. Vidíme to aj v tých dátach o incidencii, to znamenaná podľa počtu nových prípadov aj podľa percenta pozitivít.“

Omikron je na východe zastúpený v takmer troch štvrtinách pozitívnych prípadov. Zatiaľ však neprenikol medzi seniorov, čo potvrdil aj Lednický:

„Tá prevalencia je pomerne vysoká práve u tých skupín, kde je aj najvyššia mobilita, to je školopovinná mládež, to znamená druhý stupeň, stredné školy, kde je prevalencia 81,4 percent. Potom je to podobné práve vo vekových skupinách tých, ktorí chodia do práce, 18 – 33, 34 – 49, je to 62,7 percent. Potom to zase klesá, vo vekovej skupine 66+ je prevalencia 28 percent.“

Najnovší juhoafrický variant sa potvrdil u vyše 67 percent žien a viac ako 53 percent mužov. Odborníci tvrdia, že pandémia sa postupne mení na endémiu a s koronavírusom sa budeme musieť naučiť žiť tak, ako napríklad s chrípkou. Zaočkovanosť ľudí v kombinácii s premorenosťou populácie by mali časom vytvoriť spoločenskú imunitu, a teda dostatočnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.  

Komentáre