Na Slovensku máme najlepší med na svete

VýchodZaujímavosti

Aj východniari sa môžu tešiť na niekoľko noviniek.

Včelárstvo Tibora Vargapála zaznamenalo na Apimondii ďalší úspech. Niektoré z kategórií však zostali nevyhodnotené vzhľadom na to, že sa medy či iné výrobky posielali na posudzovanie do laboratórií. Dnes je už ale všetko jasné, a síce, že na Slovensku máme najlepší med.

V septembri 2023 bola svetová výstava Apimondia v Čile, tam boli urobené vyhodnotenia, prvá polovica výsledkov bola aj zverejnená. Druhú časť, hlavne medové súťaže, vyhodnocovali priebežne, pretože tie medy, ktoré postúpili do finále s ašpiráciou na medailu, tak tie odoslali do Európy na analyzátory, aby zistili, či sa tam náhodou nenachádzajú látky, ktoré tam nemajú byť. Trvalo im to polroka, čo je extrémne dlhý čas. Konečne sme sa dočkali, výsledky tu už máme – v poradí krajín Slovensko obsadilo prvé miesto a dokonca predbehlo aj Brazíliu,“ uviedol pre Rádio Košice úspešný včelár Tibor Vargapál.

Foto
Včelárska sezóna sa vďaka priaznivému počasiu začala skôr / archív TV

Brazília je v mede krajinou neobmedzených možností. Tibor Vargapál priblížil, že Slovensko napokon získalo 9 medailí, Brazília 7 a Čína bola tretia, mala 4 medaily:

Z tých deviatich slovenských má naša včelia farma (Včelia farma Vargapál, pozn. redakcie) sedem, čo je v poradí jednotlivcov prvé miesto s veľkým náskokom. Potom ešte mal kolega, respektíve Škola pod Bánošom jednu medailu a jedna bola ešte za gaštanový med z Banskej Štiavnice – to je tých deväť medailí, ktoré sme získali. Zdá sa, že v tomto prípade sme bodovali viac kvalitou, takže sme veľmi spokojní. Je to podobné ako vo futbale, keby Slovensko porazilo Brazíliu, tak by sme vyskakovali až po strop. To sa stane raz za sto rokov, tentoraz sa to Slovensku podarilo v mede, tak sme veľmi radi, že to tak je.“

Foto
Včelárstvo Tibora Vargapála zaznamenalo na Apimondii ďalší úspech / archív TV

Keď spočítame medaily aj s prvou časťou Apimondie, ktorá bola vyhodnotená v septembri priamo v Čile, tam získalo včelárstvo Vargapál 8 medailí a teraz ďalších 7, čiže spolu 15. Je to najúspešnejšia Apimondia. Najviac bolo získaných 11 medailí, dvakrát za sebou, a to tiež slovenskou včelou farmou Vargapál.

Za celú históriu má naša Včelia farma Vargapál už 51 medailí, čo je tiež prvé miesto v historických tabuľkách, a to dokonca s veľkým náskokom. Mali sme medailu za medovicový med jedľový, potom za lipový med – ten je taký aromatický, tak ten zrejme zaujal chuťovo a potom lipovo-medovicový, tam boli dokonca dve medaily. To je taká kombinácia, keď kvitne lipa, tak včely nosia z lipy a zároveň je aj medovica na tých lístkoch, tam sú mušky, tak vzniká taká zaujímavá kombinácia, ktorú spravia včely a chuťovo je to skutočne exkluzívne. Potom sme mali ešte medaily za plástečkové medy,“ povedal Vargapál s tým, že získali až dve medaily.

Foto
Slovensko predbehlo aj Brazíliu  / archív TV

Plástečkový med je vlastne včelí plast v rôznych úpravách, vybratý od včiel a pekne zabalený. Podľa Vargapála ide o najoriginálnejší med a možno si naň spomínate z detských čias, ak ste mali v rodine alebo okolí včelára:

Teraz rok bude pauza v tých súťažiach, lebo to sú každé dva roky, tá najbližšia bude budúci rok niekedy v jeseni po skončení včelárskej sezóny a bude to v Dánsku, to je tu za rohom. Je to blízko, predpokladám, že pôjde aj veľa slovenských kolegov a zrejme aj celá Európa sa tam presunie. Potom, o dva roky to bude ale v Afrike, v Tanzánii. Je to o niečo bližšie, samozrejme, ako Čile, ale Čile je vyspelá demokratická krajina. Tanzánia tiež nie je síce na tom zle, ale v rámci afrických pomerov, v rámci tých svetových to už nie je také dobré. Pre nás je to riziko, že sa tam treba očkovať na množstvo tých chorôb, pretože na to nie sme zvyknutí.“

Foto
Kvalitný med dostanete jedine u poctivého včelára / archív TV

Na zváženie tejto cesty ešte predsa len majú čas. Čo sa týka aktuálnej včelárskej sezóny, tá sa začala naozaj oveľa skôr vzhľadom na priaznivé počasie, teda začiatkom februára. Dokonca uplynulý víkend už vytáčali aj prvý med z čerešní a z vŕb.

Z vŕby nie je často, lebo to je skoro na jar a to je tak raz za desať až pätnásť rokov, ale chuťovo je zaujímavejší ten z jabloňových sadov. Ten sme mali minulého roku prvýkrát, tak chceme aj teraz, dúfajme, že sa podarí aj toho roku. Chceli by sme takisto aj pohánkový med, lebo po ňom je tiež veľký dopyt a len málokde sa seje. A čomu sa chceme venovať, to je plástečkový med. To je taká novinka, ktorú chystáme pre našich zákazníkov, teraz už niekedy koncom mája po tom agáte,“ dodal Vargapál.

Noviniek bude naozaj dosť, samozrejme, nemôžu chýbať ani klasické medy či ďalšie včelie výrobky. Nezabúdajme na to, že kvalitný med dostanete jedine u poctivého včelára.

Komentáre