Na Slovensku opäť pribúdajú COVID pozitívni pacienti. Zavedenie plošných opatrení momentálne nehrozí

SlovenskoKoronavírus

Nový variant sa zatiaľ u nás nepotvrdil.

Viaceré krajiny evidujú nárast počtu nakazených koronavírusom či hospitalizovaných COVID pacientov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že v niektorých štátoch sa objavil nový variant BA.2.86, ktorý je známy ako Pirola. Mnohí Slováci, ktorí sa vrátili z dovoleniek, trpia príznakmi respiračného ochorenia. Väčšina z nich si urobí domáci antigénový test a výsledok neoznámia svojmu lekárovi. Takýto prístup ľudí sťažuje odborníkom, aby mohli objektívne vyhodnotiť aktuálny vývoj epidemiologickej situácie.

Na Slovensku opäť pribúdajú COVID pozitívni pacienti, čo nám potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Daničová:

„Pri pohľade na vývoj pozitívnych laboratórnych testov badať mierny posun, avšak pri takých nízkych absolútnych číslach sa nedajú robiť závery. Minulý rok v auguste bolo vykonaných takmer 43-tisíc laboratórnych testov, z toho pozitívnych bolo viac než 40 percent. V auguste tohto roka to bolo 1200 laboratórnych testov a pozitivita nedosiahla ani 12 percent. Po slabších mesiacoch jún a júl sme sa tak v auguste vrátili na úroveň pozitivity z mája tohto roku, avšak v absolútnych číslach sa v máji vykonalo 5-násobne viac testov ako v auguste.“

Nie je vylúčené, že koronavírus bude v najbližších týždňoch spôsobovať zvýšené krivky chorobnosti. V období chrípkovej sezóny sa očakáva výskyt akútnych respiračných ochorení vrátane COVID-19. Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva zdôraznila, že odborníci aj naďalej sledujú a vyhodnocujú aktuálnu epidemiologickú situáciu vrátane nových subvariantov koronavírusu:

„Samotný výskyt ochorenia COVID-19 je očakávaným javom. Vírus SARS-CoV-2 zrušením plošných opatrení nezmizol, naďalej cirkuluje prakticky na celom svete a naďalej u ľudí vyvoláva ochorenie COVID-19. Výnimkou nie je ani Slovensko, svedčí o tom napríklad aj kontinuálny výskyt vírusu SARS-CoV-2 v tunajších odpadových vodách. Ľudí preto naďalej povzbudzujeme, aby sa pred ochorením chránili na individuálnej úrovni. V prípade výskytu príznakov ochorenia je dôležité zostať doma a liečiť sa podľa pokynov lekára.“

Foto
Hygienici vyzývajú ľudí, aby dbali na prekrytie horných dýchacích ciest v rizikových situáciách (Ilustračná fotografia) / Unsplash

BA.2.86

Počet pozitívnych prípadov sa v týchto dňoch zvyšuje. Štatistiky zahŕňajú najmä tých Slovákov, ktorí sa nakazili v zahraničí. Infektológ Pavol Jarčuška pre Košice Online uviedol, že zavedenie plošných opatrení momentálne nehrozí:

„V tých mesiacoch, ktoré sú na jeseň, čiže v septembri, októbri bude nárast počtu infikovaných. Je to dané aj tým, že vírus má lepšie životné podmienky, ak je trochu chladnejšie. Máme údaje z niektorých štátov, že stúpa aj počet pacientov, ktorí sú hospitalizovaní, aj tých, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Sú to ľudia, ktorí sú so závažnou poruchou imunity, starí, ktorí majú viacero závažných ochorení.“

K dispozícii je aj antivirotická liečba, ktorá je určená najmä pre starších pacientov so závažnými ochoreniami, pričom sa podáva prvých päť dní od prepuknutia ochorenia. Koronavírus stále mutuje. Jarčuška povedal, že nový variant BA.2.86 zatiaľ nebol na Slovensku zaznamenaný:

Stále je to omikron variant s klinickými príznakmi, ktoré sú pre populáciu väčšinou mierne až stredne závažné, čiže kašeľ, prudká bolesť hrdla, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, teploty. Ochorenie trvá pár dní. Keď sa vyleží a príslušnou liečbou upraví, tak pacient môže ďalej fungovať normálne, bez následkov.“

Hygienici vyzývajú ľudí, aby dbali na dôsledné umývanie rúk, dezinfekciu, zachovávanie odstupu od ľudí s príznakmi respiračného ochorenia, prekrytie horných dýchacích ciest v rizikových situáciách či vetranie preplnených priestorov. Najlepšou prevenciou zostáva vakcinácia.

Očkovanie odporúčame predovšetkým najrizikovejším pacientom. Očkovacích látok je viacero. Zrejme sa COVID stane podobný chrípke, teda ochoreniu, proti ktorému sa bude aplikovať sezónne očkovanie, čiže možno každý rok posilňujúca dávka, ak človek ochorenie, samozrejme, neprekonal. Myslím, že u detí v danej chvíli nie je nevyhnutné očkovanie. Samozrejme, sú deti, ktoré majú z toho úžitok. To sú tie deti, ktoré majú závažné ochorenie. Žiaľ, máme aj takýchto pacientov medzi detičkami. U ľudí v produktívnom veku, ktorí sú zdraví, to nechám na ich zvážení,“ dodal Jarčuška.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti pripomenulo, že záujemcovia majú vo vybraných nemocniciach a poliklinikách aj naďalej k dispozícii bezplatné očkovanie proti COVID-19.

Komentáre