Na Slovensku sa opäť šíri vtáčia chrípka

KošiceSpravodajstvo

Nákaza bola zaznamenaná aj v košickej zoologickej záhrade.

Začiatkom januára tohto roka sa v Zoologickej záhrade (ZOO) v Košiciach vyskytol vírus vtáčej chrípky. Ako pre Rádio Košice potvrdil riaditeľ Štátnej  veterinárnej  a potravinovej správy Slovenskej republiky Jozef Bíreš, nosičom vírusu sú pravdepodobne divé kačice:

„Predchádzal tomu úhyn troch zvierat s klinickými príznakmi straty plachosti či nervových príznakov. Bolo to na vodnej ploche, ktorá je otvorená a pravdepodobným nosičom vírusu boli divé kačice, ktoré počas kŕmenia nalietavali do zoologickej záhrady z okolitých vodných plôch a Hornádu.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo vírus vtáčej chrípky celkovo u siedmich vodných vtákov chovaných v košickej ZOO. Išlo o štyri kačice pižmové a tri kačice obojkové.

„My sami sme boli tohto roku prekvapení z toho, že sa to vyskytlo len na jednom mieste, len na jednom rybníku. Nikam sa to neprenieslo, čiže my si myslím, že tie mladšie jedince boli vnímavejšie. Po poslednom vydezinfikovaní priestoru sa čaká 21 až 27 dní, či dôjde k ďalšiemu úhynu, alebo k ďalším klinickým príznakom, a tie sa u nás nepotvrdili,“ povedal riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner.

Ide o sérotyp H5N8, ktorý momentálne cirkuluje u voľne žijúceho a domáceho vtáctva v krajinách Európskej únie. ZOO Košice je nepretržite zatvorená. Veterinári zaevidovali výskyt vtáčej chrípky aj u chovateľa v Dunajskej Strede či u voľne žijúceho vtáctva v okrese Komárno a v Bratislave.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre