Na Slovensku sa bude očkovať novou vakcínou. Čo vieme o proteínovej vakcíne od Novavaxu

SlovenskoKoronavírus

Od utorka 15. februára je možné sa cez portál korona.gov.sk registrovať na očkovanie novou vakcínou od spoločnosti Novavax. Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok tejto vakcíny. K dispozícii by mali byť koncom februára. Minister zdravotníctva si od novej dvojdávkovej vakcíny sľubuje najmä zvýšenie záujmu o očkovanie.

Foto
Okrem vakcín s inaktivovaným vírusom pracujú všetky očkovacie látky s takzvaným spike proteínom. Malou povrchovou časťou vírusu SARS-CoV-2 (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Návrat proteínových vakcín

V Európskej únii je dnes zaregistrovaných päť vakcín proti ochoreniu COVID-19. Comirnaty (dvojdávková mRNA vakcína od výrobcu BioNTech/Pfizer), Spikevax (dvojdávková mRNA/Moderna), Vaxzevria (dvojdávková vektorová/AstraZeneca), COVID-19 Vaccine Janssen (jednodávková vektorová/Janssen Cilag) a Nuvaxovid (dvojdáková proteínová/Novavax). Európska lieková agentúra priebežne hodnotí aj ďalšie štyri očkovacie látky – Sputnik V (Gamaleya Institute), Vidprevtyn (Sanofi Pasteur), COVID-19 Vaccine (Vero Cell), Inactivated (Sinovac) a VLA2001 (Valneva). 

Okrem vakcín s inaktivovaným vírusom pracujú všetky očkovacie látky s takzvaným spike proteínom. Malou povrchovou časťou vírusu SARS-CoV-2. Slúži na prichytenie k bunke, ktorú napáda, sám o sebe ale nie je schopný spôsobiť ochorenie COVID-19. Podľa štruktúry ide v podstate o štyri druhy vakcín.

1. mRNA vakcíny (Comirnaty a Spikevax) obsahujúce genetickú informáciu v molekule mRNA naviazanej na lipidový (tukový) nosič, ktorá po očkovaní spustí v našom tele výrobu vlastného spike proteínu identického so spike proteínom koronavírusu. Náš imunitný systém následne vyrobený spike proteín vyhodnotí ako hrozbu a spustí obranné mechanizmy a imunitnú odpoveď.

Foto
Po očkovaní klasickou proteínovou vakcínou imunitný systém človeka rozpozná proteínové častice ako cudzorodé, spustí obrannú reakciu a začne tvoriť protilátky a T-bunky (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

2. Vektorové vakcíny (Vaxzevria, COVID-19 Vaccine Janssen, Sputnik V) obsahujúce konkrétny gén koronavírusu, podľa ktorého si bunky v našom tele dokážu vyrobiť vlastný spike proteín identický so spike proteínom koronavírusu, pričom si následne vytvoria imunitnú obranu a odpoveď. Tento gén je uložený v neškodnom víruse, takzvanom adenovíruse, ktorý slúži ako vektor (nosič). Adenovírus sa po očkovaní v organizme nemôže množiť a nevyvoláva ochorenie. 

3. Vakcíny s inaktivovaným vírusom (VLA2001, Vaccine Vero Cell Inactivated), ktoré obsahujú usmrtený, inaktivovaný vírus SARS-CoV-2, ktorý samotný nemôže vyvolať ochorenie COVID-19. Imunitný systém človeka na tento vírus po očkovaní adekvátne zareaguje a vytvorí si účinné protilátky.

4. Proteínové vakcíny (Nuvaxovid, Vidprevtyn), ktoré obsahujú laboratórne vyrobené časti spike proteínu koronavírusu. Tieto vakcíny tiež obsahujú pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede. Po očkovaní imunitný systém rozpozná proteínové častice ako cudzorodé, spustí obrannú reakciu a začne tvoriť protilátky a T-bunky.  

Foto
Pri vývoji a výrobe tejto vakcíny použila spoločnosť Novavax proteín z buniek hmyzu. Konkrétne z motýľa sivkavca (Spodoptera frugiperda) z čeľade morovitých (Ilustračná fotografia)  / Flickr/Archive

Podobná ako proti chrípke

Práve posledná, v poradí piata zaregistrovaná vakcína Nuvaxovid od americkej biotechnologickej spoločnosti Novavax zo štátu Maryland, ktorú na prelome tohto roku schválili regulátori vo Veľkej Británii a Európskej únii, Svetová zdravotnícka organizácia aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov sa od predošlých líši tým, že ide o proteínovú vakcínu. Európska lieková agentúra (EMA) Nuvaxovid odporučila na podmienečnú registráciu pre svoje členské štáty 20. decembra 2021.

Proteínová vakcína Novavaxu patrí k takzvaným klasickým vakcínam. Na rovnakom princípe totiž fungujú vakcíny proti žltačke, chrípke či čiernemu kašľu. Tieto vakcíny sa štandardne používajú od 80. rokov minulého storočia. Vakcína môže byť dôveryhodnou voľbou pre ľudí, ktorí nedôverujú RNA či DNA vakcínam novej generácie. Výhodou proteínových vakcín je tiež ich jednoduchšie skladovanie a distribúcia, keďže vydržia aj pri teplote obyčajnej chladničky.  

Zaujimavosťou je, že pri vývoji a výrobe tejto vakcíny použila spoločnosť Novavax proteín z buniek hmyzu. Konkrétne z motýľa sivkavca (Spodoptera frugiperda) z čeľade morovitých. Klinické štúdie preukázali, že proteínové vakcíny majú v porovnaní s mRNA a vektorovými očkovacími látkami celkovo miernejšie a menej časté nežiaduce účinky. Ich bezpečnostný profil je podobný profilu chrípkových vakcín. Nevýhodou proteínových vakcín je naopak ich pomalší vývoj, výroba a uvedenie na trh. 

Foto
Celkovo má Slovensko objednaných 600-tisíc dávok tejto vakcíny (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Otázky a odpovede: Pre koho, kedy a ako kombinovať

„Vakcína bude určená pre prvé, ako aj posilňujúce dávky. Automatické plánovanie druhých dávok bude stanovené najskôr na 21. deň po aplikovaní 1. dávky. Registrácia bude možná pre osoby staršie ako 18 rokov," informovala tento týždeň hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

„Dovoz dávok očkovacích látok je predbežne naplánovaný ku koncu februára, samotné očkovanie začne následne. Celkovo má Slovensko objednaných 600-tisíc dávok tejto vakcíny,“ dodala Eliášová.

„Podľa prístupu  ‚mix-and-match‛ majú  ľudia  možnosť  získať  posilňovaciu  dávku akejkoľvek schválenej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, a to bez ohľadu na tú, ktorú dostali pôvodne,“ odpovedá na svojom webe ministerstvo zdravotníctva na otázku, ako je možné navzájom kombinovať jednotlivé vakcíny pri podávaní posilňovacej dávky.

„Áno, teraz je ten záujem nižší, no myslím si, že ľudia by mohli mať záujem vakcinovať sa štandardnou ‚chrípkovou‛ vakcínou. Očkovanie má i napriek očakávanému odzneniu vlny omikronu stále význam. Nevieme, čo sa bude diať na jeseň, či sa neobjavia nové typy vírusu,“ komentoval spustenie očkovania novou vakcínou minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Foto
V čase klinických skúšaní však dominoval pôvodný variant koronavírusu, plus varianty alfa a beta. Ako si nová vakcína poradí s deltou alebo omikronom, prípadne ďalšími mutáciami SARS-CoV-2, ešte nevieme. Na vyhodnotenie zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Nežiaduce účinky: Miernejšie a menej časté

Výsledky dvoch klinických štúdií v Mexiku, USA a Spojenom kráľovstve (UK) na viac ako 45-tisíc účastníkoch preukázali 90-percentnú účinnosť vakcíny Nuvaxovid. V čase klinických skúšaní však dominoval pôvodný variant koronavírusu, plus varianty alfa a beta. Ako si nová vakcína poradí s deltou alebo omikronom, prípadne ďalšími mutáciami SARS-CoV-2, ešte nevieme. Na vyhodnotenie zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov. 

Nežiaduce účinky boli väčšinou miernej až strednej intenzity a odzneli do niekoľkých dní po očkovaní. Medzi najčastejšie patrili citlivosť a bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie. 

Americká farmaceutická spoločnosť Novavax minulý týždeň informovala, že tretia fáza klinických štúdií, ktorá prebiehala v USA a zúčastnilo sa na nej viac ako 2200 adolescentov vo veku 12 – 17 rokov, preukázala, že vakcína Nuvaxovid je pre túto vekovú skupinu účinná a bezpečná. Vakcína mala u tínedžerov v čase, keď bol dominantný variant delta, 82-percentnú účinnosť. Americké regulačné úrady plánujú požiadať o schválenie jej očkovacej látky aj pre túto vekovú kategóriu.

 

Zdroj: TASR/health.gov.sk/korona.gov.sk/sukl.sk/europa.eu

 

Komentáre