Na Slovensku sa zamestnáva čoraz viac cudzincov, odliv mozgov pretrváva

SlovenskoSpravodajstvo

Ponuka neobsadených miest je veľká.

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku za posledné roky prudko narastá. V auguste pracovalo u nás podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 100-tisíc cudzincov. Vlani v januári, pred začiatkom vojny na Ukrajine, to bolo skoro 70-tisíc, v auguste roku 2019 o 3000 viac. Najpočetnejšou skupinou cudzincov u nás sú aktuálne Ukrajinci a Ukrajinky, pre ktorých sa vstup na náš pracovný trh po začiatku ruskej invázie zjednodušil, no aj pred vypuknutím vojny u nás spomedzi cudzincov pracovalo najviac občanov Ukrajiny. Proces zamestnania občanov tretích krajín je podľa hovorkyne zamestnávateľského portálu profesia.sk Ľubice Melcerovej na Slovensku veľmi komplikovaný a zdĺhavý:

„Zamestnanie na Slovensku pre cudzincov rozhodne nie je jednoduchšie ako pre našincov. Veľká väčšina pracovníkov z tretích krajín pracuje vo výrobe či potravinárskom priemysle. Zo skúseností vieme, že mnohí z nich prídu na Slovensko a zamestnajú sa v akejkoľvek oblasti a následne, keď si vytvoria zázemie, zvyknú si na zmenu a úrady im uznajú potrebné doklady o vzdelaní a praxi, sa zamestnajú v odbore, v ktorom pôsobili doma.“

Zamestnanie cudzincov podľa nej našincov neohrozuje. Štatistiky ukazujú, že stále je na Slovensku neobsadených asi 180-tisíc pracovných miest, a preto je ponuka dostatočne veľká pre každého.

„Vo viacerých oblastiach je veľký nedostatok pracovníkov a množstvo neobsadených pozícií, a tak firmy musia hľadať zamestnancov aj za hranicami Slovenska. Pre našu ekonomiku je rizikom, ak budú aj niektoré pozície naďalej dlhodobo neobsadené, čiže naopak, spoločnosti v niektorých odvetviach potrebujú cudzincov na zaplnenie voľných pracovných miest a veľmi by pomohlo, ak by sa proces zjednodušil a urýchlil,“ doplnila Melcerová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Po úprave systému národných víz by u nás mohli pracovať aj ľudia z Azerbajdžanu, Filipín či Nepálu. Ministerstvo práce hovorí, že pôjde predovšetkým o pozície, ktoré sú dlhodobo neobsadené. Ekonómovia sú dokonca presvedčení, že by sme potrebovali ešte viac zamestnancov z tretích krajín. Katarína Tešla zo zamestnávateľského portálu kariera.sk doplnila, že cudzinci sú zamestnaní najmä v krajoch, kde je najviac voľných pracovných miest a kde je nízka miera nezamestnanosti:

„Cudzinci našli využitie aj na miestach v cestovnom ruchu, na ktoré sa Slováci a Slovenky po pandémii už nechceli vrátiť. Ak by firmy chceli pritiahnuť viac kvalitných zamestnancov, najmä u Slovákov majú viacero možností - môžu napr. zvýšiť ponúkaný plat, ktorý patrí často ku kľúčovým aspektom v rozhodovaní zamestnancov, rovnako by sa mohli pozrieť na svoj balík ponúkaných benefitov.

Ako dodala, stále u nás prevláda odliv mozgov, Slováci odchádzajú najmä do okolitých krajín, kde zarobia viac ako u nás a získajú tu vyšší životný štandard:

Najčastejšie je to susedné Česko, kde priemerná mzda je síce omnoho nižšia ako v Rakúsku, ale vyššia ako na Slovensku. V Česku je aj väčší trh ako u nás a aj väčšia príležitosť nájsť si prácu, keďže sa tu nachádza množstvo medzinárodných firiem. Mnoho ľudí pracuje aj v Rakúsku, Nemecku a pracovná sila nám odchádza aj za sezónnymi prácami do Talianska, Holandska či Anglicka.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre