Chýba strategický plán, ktorý by ich zredukoval.
Na železničných tratiach nedávno došlo k viacerým samovraždám. Situácia sa podľa odborníkov vyhrotila v uplynulých rokoch, a to v súvislosti s covidom, zlou ekonomickou situáciou štátu či vojnou za našimi hranicami. Svoj život pod kolesami vlaku končia rôzne vekové kategórie. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dlhodobo spolupracujú s organizáciou IP-čko.
„Na potenciálnych miestach samovrážd boli rozmiestnené nálepky, ktoré dostali vlastný punc s hashtagom #POMOCEXITUJE, s nápisom „Záleží na Tebe“ a kontaktom na Krízovú linku pomoci. Na Slovensku aktuálne chýba akýkoľvek strategický plán, ktorý by sa systematicky venoval napĺňaniu cieľov pre znižovanie počtu samovrážd,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achebrgerová.
V kompetenciách ani vo finančných možnostiach ŽSR nie je realizovať opatrenia na zmiernenie tohto stavu. Odborná poradkyňa Zuzana Juráneková z organizácie IP-čko povedala, že samovraždy sú na železniciach väčšinou na rovnakom mieste, aj preto ich kontrolujú:
„IP-čko vníma naliehavo nutnosť vytvorenia podobného plánu, ktorého kroky by viedli k redukcii samovrážd na železniciach. Systematická práca na prevencii samovrážd predstavuje aktivity od informovania verejnosti o možnostiach pomoci realizovania preventívnych aktivít na školách, informovania na kritických miestach o možnostiach pomoci, ktoré aktuálne teda realizujeme prostredníctvom týchto tabúľ, ale aj budovanie zábran na kritických miestach, budovanie krízových centier pomoci, kde bude tá pomoc naozaj dostupná a okamžitá a nebude nutné čakať na ňu niekoľko mesiacov. Ďalej je veľmi dôležité pracovať s ohrozenými osobami a takisto rozširovanie psychologickej a psychiatrickej starostlivosti.“
Dôvod, prečo si ľudia siahnu na život, sa niekedy nepodarí ani odhaliť a smrť blízkeho človeka zasiahne celé jeho okolie. Juráneková dodala, že pomoc môže využiť ktokoľvek, v každej vekovej kategórii:
„Nefungujú žiadne rady, musíme citlivo vnímať každé slovo. Pomoc poskytujeme anonymne a bezplatne offline aj online. Sme k dispozícii na linke pomoci IP-čko.sk, ktorá má četovú aj e-mailovú poradňu, na Krízovej linke pomoci 0800 500 333, cez čet, mail či video. Pomoc v osobnom kontakte poskytujeme cez Centrá krízovej intervencie v každom krajskom meste, prostredníctvom klubu Machovisko v Bratislave, Flek klubu v Trnave, ID klubu v Nitre, Kreate klubu v Prešove a Connect klubu v Michalovciach.“
V Česku sa momentálne v tejto súvislosti realizuje národný projekt, ktorý vychádza z nadnárodných cieľov Európskej únie, ale aj organizácie OSN a WHO pre zníženie počtu samovrážd. Špecificky sa zameriava na samovraždy uskutočnené na železniciach. Dotácia by mala byť zabezpečená zo štátneho rozpočtu vo výške niekoľko desiatok miliónov českých korún.
Autor: RÁDIO KOŠICE