Na Slovensku už máme kolumbijský typ nového koronavírusu

SlovenskoKoronavírus

Tento variant sa predtým veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. Išlo aj o oblasti, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Virológovia mu preto pripisujú veľký epidemiologický význam.

Foto
Variant B.1.621 sa veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

„Na Slovensku sa laboratórne potvrdila prítomnosť nového, tzv. kolumbijského typu nového koronavírusu," informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, sme identifikovali tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621," uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Tento variant sa veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. Išlo aj o oblasti, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa podľa virológa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam.

„Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už i v ďalších európskych krajinách, ako sú Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší," dodal Boris Klempa. Kolumbijský variant sa podľa ÚVZ SR potvrdil u členov jednej rodiny.

„Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Občanov vyzval aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek na obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej.

Zdroj: TASR

Komentáre