Na Štrbskom Plese pribudne vyhliadková veža s desiatimi podlažiami

VýchodZaujímavosti

Jej súčasťou bude aj adrenalínová sieť a presklená podlaha.

V blízkosti areálu skokanských mostíkov na Štrbskom Plese pribudne nová náučno-vyhliadková veža. Ako informoval Štefan Bieľak z Obecného úradu v Štrbe, veža bude mať pôdorys s priemerom vyše 33 metrov, pričom bude merať viac ako 53 metrov: „Bude mať desať podlaží, respektíve úrovní a štyri vyhliadkové plošiny, ktorých súčasťou bude aj adrenalínová sieť a presklená podlaha na špici vyhliadky. Vstup do únikového schodiska je pritom navrhnutý ako tobogan.“ Dĺžka špirálovo-visutej vnútornej lávky bude 580 metrov od úrovne terénu po hornú vyhliadkovú plošinu. Kapacita vyhliadkovej veže bude takmer päťsto návštevníkov.

Foto
Výstavba vyhliadkovej veže / TASR

„Vo veži sa bude nachádzať vstup s pokladňou a zázemím, múzeum Tatranského národného parku (TANAP-u), kaviareň, denná miestnosť či darčekový obchod a toalety. Zároveň tam má byť sklad, miestnosť pre upratovačku a zázemie pre zamestnancov,“ uviedol Bieľak. Investorom je popradská spoločnosť High Tatras Tower s.r.o.

Veža sa bude nachádzať vľavo od areálu skokanských mostíkov. Ako skonštatoval riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, je to odprírodnená plocha bývalého ihriska, ktorá sa nachádza v intraviláne obce: „Momentálne je to v treťom stupni ochrany prírody, my to chceme v novom návrhu zonácie vyňať z ochrany a dať to do vnútorného ochranného pásma druhého stupňa, keďže tam už sa nachádzajú rôzne stavby. Drvivú väčšinu kompetencií, ako to tam vyzerá, si tak prevezme samospráva. V našom odbornom stanovisku sme limitovali akurát výšku, aby to nejakým spôsobom vizuálne zle nepôsobilo. Je to ale podstatne nižšie, ako skokanské mostíky, takže tam problém tiež nebol.“ Ochranári v súčasnosti zisťujú, či sa ich podmienky premietli aj do stavebného povolenia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre