Na strope ostali odtlačky rúk. Skoky na trampolíne nie sú pre každého (FOTO)

KošiceŠport

V roku 1983 zorganizovali v Košiciach medzinárodné Preteky priateľstva a v tom čase nemohol nikto zo zúčastnených tušiť, že najbližšiu súťaž v skokoch na trampolíne zažije metropola východu až o štyri dekády neskôr. Zásluhou bývalého vicemajstra Slovenska a duše klubu Trampolíny Košice Miroslava Parnaia sa dlhé čakanie skončilo a v telocvični ZŠ Lechkého sa v rámci prvej Veľkej ceny Košíc predstavilo 31 pretekárov z Česka a Slovenska.

Foto
Tamara Ustohalová je veľkým slovenským talentom tohto športu / KOŠICE ONLINE

„Takéto preteky sme usporiadali prvýkrát po takmer štyridsiatich rokoch a posledné dva týždne boli preto plné stresu. Myšlienka organizácie VC Košíc skrsla pred rokom a pol na kempe v Liberci a ja som tajne dúfal, že to pomaly vyšumí. Ono to však nevyšumelo a nezabudlo sa. Teraz som však rád, že sme tieto preteky zorganizovali a navyše sme v nich získali jedno prvé a jedno druhé miesto. Sme teda šťastní,“ konštatoval spokojnosť po pretekoch Parnai.

O spomínané medailové úspechy domáceho klubu sa postarali strieborná Tamara Ustohalová v hlavnej kategórii žien a súťaž dievčat vyhrala Kristína Kusnyírová.
 

Obe sú veľmi talentované a stále mladé. Chce to však čas a roky driny. Boli by sme radi, ak by sa z nich stali olympioničky, ale k tomu vedie dlhá cesta. Urobíme však preto všetko,“ prisľúbil Parnai.

Talentovaná Tamara Ustohalová má stále iba 15 rokov, no študentka košického gymnázia na Šrobárovej ulici vykazuje rýchly výkonnostný progres. V rámci domácich pretekov bola pred finále na priebežnej prvej priečke, zásluhou vyššej technickej náročnosti súperky z Česka napokon skončila tesne druhá.

„Prvú zostavu som nedokončila, ale ostatné sa mi vydarilo. Nebolo to úplne stopercentné, ale som spokojná. Chýbalo mi pár desatín, ale podpísal sa pod to aj stres z domácich pretekov. Bolo to však veľmi vyrovnané,“ usmievala sa po zostúpení z medailového pódia Tamara. Možnosť súťaženia v domácej hale vnímala ako malú výhodu. „My sme tu totiž zvyknutí na nižší strop. Oni v Čechách skáču oveľa vyššie. Ja osobne sa tomuto športu venujem iba dva roky a stále sa teda snažím zlepšovať. Je to ťažké hlavne na psychiku, koncentráciu a orientáciu vo vzduchu.“

Ako zdôraznil M. Parnai, skok na trampolíne nie je pre každého. „Jump arény a trampolíny pri domoch sú síce plné detí, no keď sa neskôr začnú učiť saltá a vrutové rotácie, tak končia. Toto je už naozaj náročné a je to naozaj šport pre ľudí, ktorí majú silu, výbušnosť a schopnosť orientovať sa v priestore. Hlavným predpokladom je pripraviť sa perfektne na zemi a potom to preniesť do vzduchu.“

Galéria k článku

Aj preteky v Košiciach ukázali, že náročná akrobacia vo vysokej výške so sebou prináša aj nebezpečenstvo tvrdého pádu. Chce to teda aj dávku odvahy.

„Zranenie hrozí v každom športe, ale práve preto je tam vždy niekto, kto dokáže stlmiť pád. My už vieme odhadnúť, kam športovec padá,“ poznamenal Parnai, podľa ktorého by mala byť hala pre skoky na trampolíne vysoká aspoň deväť metrov. Výška stropu na Lechkého však predstavuje iba 7,5. metra. „Nám to zatiaľ ako tak stačí, ale českí reprezentanti už asi zanechali na strope odtlačky dlaní a táto hala už začína byť nízka aj pre našu Tamarku. Aj ona už začína ometať pavučiny zo stropu a v krátkej budúcnosti asi budeme musieť nájsť niečo nové.“

Problémy s nižším stropom mali predovšetkým českí chlapci.

„Ten nízky strop ma trochu limitoval. Neumožnil mi nabrať moju súťažnú výšku, ale svoje prvky som predviedol a som teda spokojný. Košičanov poznáme z našich súťaží v Česku a som rád, že sme sa tentoraz mohli pozrieť aj do ich haly. Našli sme tu výbornú partiu s potenciálom. Držím im palce,“ vyslovil sa víťaz mužskej súťaže Daniel Heteš, podľa ktorého sa dá výške stropu celkom dobre prispôsobiť. „V tomto smere využívame zrakovú orientáciu. Potrebujete vedieť a cítiť, kde sa presne nachádzate. Potom sa dá výška skokov prispôsobiť.“

Skoky na trampolíne predstavujú olympijský šport. V histórii Slovenska sa zúčastnila podujatia pod piatimi kruhmi iba Katarína Prokešová, ktorá momentálne žije v Nemecku. V košickom klube majú momentálne 20 detí, pričom súťažné parametre zatiaľ spĺňajú tri.

Košičania absolvovali v tomto roku desať súťaží, prevažne v Česku. V lete absolvovali užitočné sústredenie v Portugalsku a počas pretekov v Slovinsku získala Kristína Kusnyírová cenné tretie miesto. Z pilotných domácich pretekov by sa mala stať tradícia.

„Vyzerá to tak, že by sme mohli organizovať takéto preteky každý rok. Teší ma pozitívny prístup českej federácie, ktorá nás zaradila do svojej pohárovej súťaže a to nám dodáva motiváciu a chuť,“ uzavrel Miroslav Parnai z klubu Trampolíny Košice.

 

Komentáre