Na štvrtej slovenskej družici pracoval aj tím Leteckej fakulty Technickej univerzity

KošiceZaujímavosti

Bude slúžiť na zaznamenávanie a presné určovanie polohy gama zábleskov.

Európska vesmírna agentúra (ESA) oznámila, že dnes medzi 20.00 a 24.00 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ) by sa mala na obežnú dráhu zeme vydať štvrtá slovenská družica GRBBeta. Do vesmíru ju z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane vynesie raketa Ariane 6.

„Dnes by mal byť štart, takže dúfame, že všetko bude úspešné, satelit bude vynesený na obežnú dráhu a bude fungovať tak, ako má,“ reagoval líder projektu na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach Peter Hanák.

Foto
GRBBeta vynesie do vesmíru raketa Ariane 6 / facebook.com/EuropeanSpaceAgency

GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha, ktorá zaznamenala gama záblesky z hlbokého vesmíru. Hlavnou úlohou misie je overenie technológií pre budúcu konšteláciu nanosatelitov Camelot, ktorá bude slúžiť na zaznamenávanie a presné určovanie polohy gama zábleskov. Slovenská družica bude zároveň poskytovať aj služby rádioamatérom.

Družica typu CubeSat má veľkosť 2U, jej rozmery bez rozvinutých antén sú 10 x 10 x 22,7 centimetra. Jakub Kapuš, šéf slovenskej spoločnosti Spacemanic, ktorá dodáva platformy družice, priblížil, že maximálna hmotnosť podľa štandardu pre 2U je 2,66 kilogramu:

„GRBBeta je kolaboratívny projekt, ktorý zahŕňa rôzne technologické inovácie od rôznych partnerov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre