Šaman už dávno nie je len dedinský starec s palicou v ruke.
Čo si predstavíte pod pojmom šaman? Zvráskavenú tvár, tetovania na celom tele a vlčí zub ako prívesok na krku? Moderní šamani tak nevyzerajú ani zďaleka. Uctievači prírody v dnešnej dobe pracujú napríklad v IT sektore a chodia okolo vás možno každý deň. To, že cez víkend tancujú v tranze okolo ohňa, by ste určite nečakali.
Tento nezvyčajný spôsob duchovnej cesty si nevyberajú len mladí ľudia ale medzi šamanmi sa aj na Slovensku nájdu rôzne vekové kategórie. Mladá dizajnérka z Košíc, ktorá kráča šamanskou cestou to vníma ako cestu sebarozvoja a spôsob nachádania odpovedí na životné otázky. „Tak ako niekto chodí na jogu, niekto sa venuje meditácii, je pre mňa šamanská cesta životným štýlom, ktorý je spojený s prírodou a s intenzívnym vnímaním okolia. Niekedy sa stačí poriadne sústrediť na prechádzku lesom, aby človek cítil, že sa v prírode nachádza obrovská energia. Šamanizmus je kultúra, ktorá vníma viacero vrstiev tohto sveta. Okrem fyzickej podstaty vecí vidí aj ich duchovnú stránku,“ povedala o svojej skúsenosti.
Podľa šamanizmu vie človek s týmito podstatami komunikovať a duchovná stránka sveta sa snaží ľuďom pomôcť. To umožňuje liečenie ale aj riešenie klasických životných problémov. V niektorých prípadoch pri tom používajú zmenený stav vedomia, do ktorého sa dostávajú rôznymi technikami, napríklad monotónnym bubnovaním alebo tancom do tohto monotónneho rytmu.
Šaman už dávno nie je len dedinský starec s palicou v ruke. Novodobí šamani sú obyčajní ľudia, ktorí sa obliekajú normálne a dokážu zapadnúť do spoločnosti. To, že kráčajú šamanskou cestou, o nich nemusia vedieť ani ich najbližší. Plne to dávajú najavo až počas ich stretnutí. „Stretnutie prebieha napríklad tak, že ideme stanovať, spravíme si oheň, navaríme si nejaký vegetariánsky guláš, večer sa vytiahnu gitary, bubny a hrkálky a tancuje sa. Súčasťou našich stretnutí sú rôzne ceremónie. Ak má človek problém a hľadá riešenie, môže sa zúčastniť ceremónie, ktorá samotný problém možno nevyrieši, ale pomôže nájsť riešenie. Nejde ani tak o to, rozmýšľať nad svojim problémom. Mnohokrát je tajomstvo v tom, že na svoj problém potrebujete zabudnúť a keď sa k nemu vrátite, získate naňho iný pohľad. Počas ceremónie sa človek vzdiali od svojho bežného analytického rozmýšľania a začne pracovať s hlbšími vrstvami seba, ktoré mu na to môžu dať iný pohľad,“ dodala mladá dizajnérka.
V súčasnosti sa na túto kultúru stále množstvo ľudí pozerá ako na niečo zvláštne alebo dokonca temné. Podľa mladej dizajnérky je hlavným pravidlom, aby táto cesta sily nasledovala cestu srdca. „Niektorí to berú ako životný štýl, niektorí ako vieru, iný len ako spôsob ako si uctiť prírodu. V Nórsku je napríklad šamanizmus jedným z oficiálnych náboženstiev a ľudia, ktorí sa mu venujú, môžu vykonávať obrady ako napríklad svadby. Množstvo ľudí na Slovensku bolo vychovávaných v kresťanskej viere a možno sa aj naďalej tak vnímajú. Šamanskú tradíciu do toho ale môžu zahrnúť. Keď som bola v Severnej Amerike, na Nový rok a na Troch kráľov tam tancovali indiánske tance. Samozrejme, že koncept sviatku Troch kráľov je kresťanský, no obyvatelia si ho uctievali spôsobom, ktorý im je blízky,“ dodala.
Autor: MARTIN MAJDÁK