Na Veľký piatok sa dodržiaval prísny pôst

VýchodZaujímavosti

Mnoho tradícií sa zachovalo dodnes.

Veľký piatok je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia a smrti Ježiša Krista. V katolíckych kostoloch sa ako jediný deň v roku neslúži omša a pre veriacich to je deň pokánia a modlitieb. Etnologička Simona Radová z trebišovského múzea uviedla, že mnohé ľudové tradície súvisia práve s kresťanskými zvyklosťami:

„Na Veľký piatok, keďže si pripomíname Ukrižovanie Ježiša Krista, tak sa to spája s veľmi prísnym pôstom a zároveň aj zákazom hýbať zemou, nesmie sa siať. Ale kto by tento zákaz porušil, tak mu hrozil Boží trest v podobe neúrody.“

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Mnoho zvykov a tradícií sa zachovalo aj dodnes – či už v pôvodnej podobe alebo sa vplyvom doby upravili. Viaceré súviseli s mágiou – značkovali sa zvieratá, pretože sa verilo, že v tento deň necítia bolesť. Rovnako sa štiepili stromčeky, zvyklo sa aj veštiť či vyháňať zlých duchov.

„Je to celkom zaujímavé, keďže tento deň je naozaj nastavený na prísny pôst, v niektorých oblastiach, v niektorých rodinách bol zaužívaný zvyk, že si na Veľký piatok pripili pohárom červeného vína. Nazývalo sa to na Krev Kristovu, čo je celkom zaujímavé, keďže ten pôst bol naozaj veľmi prísny a mohlo sa jesť raz do dňa dosýta. Aj keď, samozrejme, zdravotne znevýhodnení už teraz majú výnimky, v minulosti to bolo omnoho prísnejšie,“ doplnila Radová.

Dôležitou súčasťou dnešného dňa sú v súčasnosti aj krížové cesty či poklona Božiemu hrobu.

Komentáre