Na Vianoce by nemal nikto zostať sám. Ani bezdomovci

VýchodSpravodajstvo

Na Štedrý deň sa ľudia bez domova stretnú na charitách, kde si spoločne pochutnajú na kapustnici, rybe i zemiakovom šaláte.

Je ich niekoľko stovák. Bezcieľne sa túlajú po uliciach, pretože sa nemajú kam a ku komu vrátiť. Najčastejšie sa zgrupujú na staniciach, pri obchodných domoch či v parkoch. V Prešove žije na ulici zhruba 300 ľudí, v Košiciach asi 800. Podľa Arcidiecéznej charity Košice ich však môže byť oveľa viac.

„Je to naozaj hrubý odhad, keďže je to taká prúdiaca rieka. Títo ľudia sa presúvajú aj z rôznych miest a zvlášť do väčších miest, ako sú Košice,“ skonštatovala hovorkyňa Arcidiecéznej charity Košice Adriana Čurajová.

Ako doplnil Rudolf Bača z Gréckokatolíckej charity v Prešove, bezdomovcov môžeme rozdeliť na tri skupiny. Na tých, ktorí sa zgrupujú na byte jedného zo svojich kamarátov, ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí prespávajú v rôznych záhradných chatkách, opustených zbúraniskách či pod mostom.

A poslednú skupinu predstavujú tzv. zvláštni bezdomovci. Ide o Rómov, ktorí síce bývajú v osadách, no prichádzajú do mesta kvôli zberu rôznych surovín. A keďže nemajú peniaze na lístok domov, ich pobyt v meste sa predlžuje aj na niekoľko dní. Bača však upozorňuje, že veľa ľudí, ktorí sú na ulici, majú psychické problémy.

Foto
V nízkoprahovom dennom centre v Prešove nechýba na Vianoce Štedrá večera / GKCH

Polievka zadarmo zaberie

S prichádzajúcimi mrazmi sa u bezdomovcov zvyšuje riziko podchladenia a následného úmrtia. Preto v týchto dňoch vyrážajú terénni pracovníci do ulíc oveľa častejšie. Ľudí bez domova tak informujú o možnostiach, ako byť počas chladných nocí v teple a pod strechou.

„Snažíme sa k ľuďom, ktorých sme ešte neoslovili a vieme, že potrebujú našu pomoc, prihovoriť. Jednoducho sa predstavíme a povieme, že Gréckokatolícka charita má nizkoprahové centrum, aj ubytovaciu časť. Ak klient naozaj nevie o ničom, tak mu povieme, príďte na polievku, tá je zadarmo. Poväčšine to zaberie,“ priblížila nám výjazd terénna sociálna pracovníčka z Gréckokatolíckej charity v Prešove Veronika Doležiová.

Útulok Archa, ktorý charita spravuje, vie poskytnúť lôžko pre 104 klientov. V prípade silných mrazov je to o 30-40 miest viac. „S tým, že by sme ich prichýlili do spoločenskej miestnosti na stoličky, na matrace, deky by sme dali na zem,“ opísal Bača.

Niektorí však nocľah odmietajú, pretože chcú žiť slobodne a bez obmedzení. Zväčša ale využívajú služby nízkoprahového denného centra, ktoré im poskytuje hygienu, dezinfekciu, čistý odev i teplú polievku.

Štedrú večeru si chystajú sami

Tí, ktorí nebudú chcieť zostať na Štedrý deň sami, môžu navštíviť prešovskú charitu Pod Táborom aj v tento deň. Namiesto zahustenej polievky dostanú tanier kapustnice a rybu so zemiakovým šalátom. „Klientela, ktorá je u nás už dlhšie, tak oni už o tom vedia a radi sa zapájajú aj do príprav. Chystajú spoločenskú miestnosť, vianočnú výzdobu a prestierajú stôl. Robia to pre seba. Cítia, že je dobré vytvoriť si takú trošku rodinnú atmosféru. Aj keď je to pre niektorých veľmi ťažký čas,“ uviedol Bača.

Napriek slávnostnej atmosfére a rodinnému duchu, si klienti charity darčeky nedávajú. Nespievajú si dokonca ani koledy. Sú radi aspoň za to, čo v daný moment majú – prítomnosť iných. „Naozaj je tu taký ľudský rozmer, že všetci potrebujeme aspoň trochu tej lásky, aspoň trochu ľudského prístupu,“ skonštatovala Doležiová.

Ten určite nechýba ani v centre Oáza nádej pre nový život v lokalite Záhrada Bernátovce. Skloniť hlavu tu môže okolo 250 ľudí. Centrum však v čase tuhých mrazov vie prichýliť aj ďalších ľudí bez domova.

„Koľko ľudí treba, toľko má voľné miesto. To znamená, že v prípade veľkých mrazov vieme zrušiť aj kaplnku alebo časť jedálni, prípadne nahustiť postele, popridávať do izby. To znamená, že v každej izbe sa dá pridať ešte jedna, dve postele,“ povedal pre Košice Online riaditeľ centra Peter Gombita.

Kapustnicu bezdomovcom podávali už v stredu (20.12.), oficiálnu Štedrú večeru budú mať v Oáze 24. decembra. „Klasická Štedrá večera, keď je, tak ja som tu s nimi. Potom máme ešte zvlášť v hangári. Domčeky, kde bývajú rodiny, si robia večeru sami, aby sa rodina viacej utužovala. Potom k nim pôjdem aspoň na kávu alebo čaj, podať im ruku a popriať všetko dobré. A tak už idem do farnosti do Hýľova, kde ma čaká polnočná omša,“ popísal v krátkosti Štedrý deň Gombita.

Foto
Vešiak pomoci nájdete v Záhrade umenia v Prešove

Bezdomovec vo vašej vetrovke

Na kapustnici si pochutnajú vo štvrtok (21.12.) aj klienti Charitného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici. Počas roka im tu poskytujú služby hygieny, ošatenia, stravovania i nocľahu. Za hlinený dukát dostanú napríklad teplú polievku.

„Práve tieto hlinené dukáty sa snažia zamedziť zneužitiu finančných prostriedkov, ktoré sú často použité na alkohol alebo pre organizované skupiny. Je to taký vďačný dar, ktorý sprostredkuje to, čo ten človek potrebuje,“ ozrejmila Čurajová z Arcidiecéznej charity Košice.

Veľa ľudí bez domova potrebuje aj teplé oblečenie. A to sa v metropole Šariša snaží zabezpečiť okrem gréckokatolíckej charity aj Slovenský červený kríž (SČK) a Občianske združenie Podaj ďalej. Už po druhýkrát spoločne nainštalovali v Záhrade umenia tzv. vešiak pomoci.

Bezdomovcom tak zabezpečili na zimu nielen teplé kabáty, ale aj nohavice, topánky, ponožky, čiapky, rukavice a šály. Po minuloročných skúsenostiach pribudla na vešiak aj strieška. V nepriaznivom počasí tak ostáva oblečenie naďalej suché.

„Naozaj najlepší pocit je, keď idete po meste, a vidíte človeka bez domova, ktorý je oblečený vo vašej vetrovke alebo vo vašom teplom kabáte. Je to fakt super, že aspoň s takým málom sme dokázali pomôcť,“ uzavrel s úsmevom Martin Matejka, riaditeľ Územného spolku SČK.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre