Na Vladimíra Krčméryho si spomínajú aj košické osobnosti

KošiceĽudsKE

Vyzdvihli najmä jeho ľudskosť.

Vo veku 62 rokov zomrel včera popredný epidemiológ a infektológ Vladimír Krčméry. Podľa prvotných informácií mal obojstranný zápal pľúc. Krčméry bol odborníkom na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu. Zakladal súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, kde v rokoch 2002 – 2013 pôsobil aj ako rektor, neskôr sa do funkcie v roku 2017 vrátil. Počas pandémie koronavírusu pôsobil v Ústrednom krízovom štábe. V decembri 2020 sa stal prvým Slovákom zaočkovaným proti covidu. Vakcináciu absolvoval aj so svojím dlhoročným priateľom a kolegom, Pavlom Jarčuškom, prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov a lekárom košickej univerzitnej nemocnice.

„Ja som profesora Krčméryho poznal ešte ako vysokoškoláka. Vedu mal v podstate v génoch, zdedil to od svojho otca. Vnímal som ho ako nesmierne láskavého človeka, ktorý bol ochotný pomôcť aj tým, ktorým iní pomáhať nechceli. Bol to jeden z najmladších profesorov, ktorý na Slovensku boli, ak nie vôbec najmladší. Svoju prvú profesúru si spravil práve na našej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol vynikajúci vnímavý lekár, ktorý stále čítal to, čo je nové a stále sa snažil pomáhať pacientom na súčasnej úrovni vedomostí,“ zaspomínal si Pavol Jarčuška.

Prostredníctvom Rádia Košice si profesor Jarčuška zaspomínal aj na najkrajšie zážitky s profesorom Krčmérym:

„My sme spolu dokonca prežili aj spoločnú dovolenku, takže to bol možno taký pekný zážitok. Vtedy mal tri detičky, dnes má štyri. Tie detičky boli vtedy veľmi malé a jeho syn Miško vedel všetko o futbale, a Vlado mi hovoril, ako môžeš svoju mozgovú kapacitu blokovať na takéto veci, keď si tam môžeš uložiť viac vedeckých dát.“

Foto
Vladimír Krčméry zomrel vo veku 62 rokov / TASR

Jeho profesionalitu, ľudskosť a humor vyzdvihol aj Radoslav Dráb zo spoločnosti Úsmev ako dar, ktorý s ním spolupracoval aj pri pomoci Ukrajincom.

„Ťažko sa mi v týchto chvíľach o tom rozpráva, lebo je to človek, ktorému nesiahame asi ani po päty. Veľkou cnosťou bolo, že u tohto človeka boli peniaze iba nástroj na dosiahnutie vyššieho cieľa, neboli tým cieľom. Mal som možnosť stretnúť sa s pánom profesorom pred tromi týždňami na jednom našom podujatí v Bratislave, kde sme aj my udeľovali pánovi profesorovi poďakovanie za jeho obrovskú podporu, bol vtedy ešte v plnej sile, v plnom zdraví, možno trošku podlomenom, ale takom plnom, ako my hovoríme u Vlada vždy.. To bolo také naše posledné stretnutie, kde sa aj mnoho Košičanov, ktorí si boli prevziať ocenenie za pomoc rodinám v núdzi, mohli s pánom profesorom stretnúť ešte osobne,“ povedal Dráb.

Možnosť stretnúť sa s ním viackrát mala aj Košičanka a vedúca koordinátorka košických dobrovoľníkov, Adriana Čurajová, ktorá len nedávno moderovala aj debatu s profesorom Krčmérym práve v metropole východu.

„Všetky tieto stretnutia, nielen moderátorské, ale aj osobné, boli pre mňa veľmi obohacujúce, pretože bol to človek, ktorý vzhľadom na svoju profesúru, odbornosť a vzdelanie sršal neskutočnou pokorou a pozitívnou náladou. Stále prinášal nádej, aj napriek ťažkému obdobiu alebo zložitým situáciám, zložitým obdobiam aj vo svojom živote, aj v živote spoločnosti. Stále som mala pocit, že vnášal takú nádej a nelámal palicu nad nikým a ničím. Bol pripravený a myslím si, že bol vyrovnaný s tým, že môže prísť odchod a považoval svoj život a pozemskú púť za niečo dočasné. Sám tomu hovoril, že sme tu na návšteve.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre