Na vstup do Baziliky sv. Petra, kde je vystavená rakva s pápežom Františkom, sa čaká približne štyri hodiny

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované: 12.35 hod.

Vo Vatikáne pokračuje lúčenie so zosnulým pápežom Františkom, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov. Brány Baziliky sv. Petra, v ktorej je pri hlavnom oltári nad hrobom sv. Petra vystavená rakva s jeho telom, sa otvorili dnes o 7.00 hod. Veriaci a pútnici mu môžu vzdať poctu, pričom doposiaľ tak urobilo 50-tisíc ľudí. Na vstup do baziliky sa čaká štyri hodiny, pričom každý má na uctenie si pamiatky Františka niekoľko sekúnd. Očakáva sa, že s blížiacim sa sobotňajším (26.4.) pohrebom bude záujem ľudí narastať. Na Námestí sv. Petra je aktuálne približne 100-tisíc ľudí a ďalší pribúdajú z Via della Conciliazione a iných okolitých ulíc. Bazilika sv. Petra mala byť včera (23.4.) otvorená do polnoci, ale Vatikán ju kvôli množstvu veriacich nechal sprístupnenú do štvrtka 5.30 hod. V noci ju navštívilo zhruba 13-tisíc ľudí vrátane talianskej premiérky Giorgie Meloniovej.

V piatok 25. apríla, teda v deň obradu zapečatenia rakvy bude k dispozícii do 19.00 hod. Nie je vylúčené, že sa otváracie hodiny baziliky predĺžia. Rakva s telom Františka bude po sobotňajších pohrebných obradoch podľa jeho želania prenesená do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude pochovaný v jednoduchom hrobe s nápisom Franciscus. Posledným pontifikom pochovaným v tejto pápežskej bazilike bol Klement IX. v roku 1669. Približne šesť kilometrov dlhá trasa, ktorou sa bude presúvať rakva, bude starostlivo monitorovaná. Do úvahy pripadajú viaceré alternatívy. Tá najkratšia vedie cez Corso Vittorio, Piazza Venezia a Via Nazionale.

Foto
Za necelých 9 hodín si pamiatku Františka uctilo zhruba 20-tisíc ľudí / TASR

Taliansko sa v tejto súvislosti pripravuje na rozsiahlu bezpečnostnú operáciu. K státisícom veriacich sa pripoja aj svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa čI ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tamojšie úrady očakávajú 170 zahraničných delegácií.

Sobotňajšou pohrebnou omšou sa začne deväť dní smútenia za pápežom, ktoré sa skončia 4. mája. Každý deň bude zádušnú omšu slúžiť iný z vybraných kardinálov. Zatiaľ nie je známy dátum konkláve, počas ktorého kardináli zvolia nového pápeža. Môže sa však začať najskôr 15 dní po smrti pápeža, teda 5. mája. Kardináli sa dnes v ranných hodinách zišli na ďalšom stretnutí.

 

Foto
Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok  / TASR

Ošetrujúci lekár pápeža Františka Sergio Alfieri, ktorý ho liečil aj počas poslednej hospitalizácie v rímskej nemocnici Gemelli, povedal, že Svätý Otec zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch svojho života netrpel. Alfieriho na Veľkonočný pondelok v skorých ranných hodinách kontaktoval ošetrovateľ Massimiliano Strappetti s tým, že sa pápež necíti dobre.

Alfieri prišiel do Domu sv. Marty, kde František býval počas svojho pontifikátu, ráno približne o 6.30 hod. Svätý Otec v tom čase nebol pri vedomí, bol v kóme a mal otvorené oči. Alfieri mu stetoskopom vyšetril pľúca, ktoré boli čisté. František nemal dýchavičnosť a nejavil žiadne príznaky, ktoré by mohli viesť k takej respiračnej kríze, akú mal počas nedávnej hospitalizácie.

Rádiologické nálezy nie sú podľa Alfieriho k dispozícii, keďže Svätý Otec zomrel vo svojom byte a nie v nemocnici:

„Ale či už šlo o krvácanie do mozgu, alebo mozgovú príhodu, určite nezomrel na problémy s dýchaním.“

Podľa medializovaných informácií sa v pondelok zvažoval prevoz Františka do nemocnice, ale Alfieri tvrdí, že by počas neho pravdepodobne zomrel. Posledné hodiny strávil bez bolesti a doma, ako si to pravdepodobne prial. Svätý Otec v nemocnici nehovoril, že sa chce vrátiť do Domu sv. Marty, ale domov.

Alfieri potvrdil, že František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. Rovnakú žiadosť im adresoval aj počas svojej hospitalizácie v roku 2021. Počas intubácie sa do priedušnice vsunie trubica, prostredníctvom ktorej je možné pacienta umelo ventilovať. Používa sa v prípadoch, keď nie je možné alebo vhodné neinvazívne zaistenie dýchacích ciest, napríklad počas celkovej anestézie pri operáciách, pri resuscitácii či pri nutnosti umelej pľúcnej ventilácie s použitím pretlaku v dýchacích cestách.

Svätému Otcovi bol počas poslednej 38-dňovej hospitalizácie podávaný kyslík cez nosovú trubicu a občas nosil na tvári kyslíkovú masku, ale nebol zaintubovaný. František výslovne požiadal, aby za žiadnych okolností nebol intubovaný. Jeho zdravotný stav bol veľmi vážny, pričom lekári priznali, že bol aj v bezprostrednom ohrození života.

Vatikán oficiálne oznámil, že príčinou smrti bola mozgová mŕtvica a nezvratný kardiovaskulárny kolaps. Alfieri dodal, že to bola jedna z tých mozgových príhod, keď smrť nastane do hodiny:

„Možno sa vytvorila krvná zrazenina a zablokovala cievu v mozgu. Možno došlo aj ku krvácaniu. Niečo sa také sa môže stať hocikomu, ale starší ľudia sú vystavení väčšiemu riziku, najmä ak nie sú fyzicky veľmi aktívni.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre