Na východe čoskoro otvoria prvý Charity shop

VýchodZaujímavosti

Financie z predaja pomôžu ľuďom v hmotnej núdzi. Za projektom stojí obetavá mamička Viera Potášová.

Predajom použitých vecí pomôžu iným. Nepôjde však o jednorazový bazár, ale o netypický kamenný obchod s rozličným tovarom. Nájdete tu oblečenie, kabelky, obuv, hračky, ale aj elektrospotrebiče. Všetko za symbolickú cenu – od 0,50 do 3 eur. Nemýľte si to však so second handom. Charity shop má totiž úplne iný rozmer.

Hlavnou myšlienkou charitatívneho obchodu je pomôcť rodinám v hmotnej núdzi. Občianske združenie Podaj ďalej ich doteraz obdarovávalo väčšinou materiálne – oblečením, jedlom či detskou výbavou. Teraz im chce pomôcť skôr po finančnej stránke. Každý mesiac inej rodine.

„Dostávame strašne veľa pekných vecí od ľudí, ktoré sú nové, niektoré dokonca majú aj visačky. Nie že by sme ich nechceli posunúť rodinám v hmotnej núdzi, ale keď mi niekto donesie značkový sveter za 50 eur, tak ho samozrejme môžem posunúť človeku, no bolo by mu určite lepšie, keby som ten sveter predala a kúpila mu plnú škatuľu potravín,“ rozrozprávala sa zakladateľka OZ Podaj ďalej Viera Potášová, ktorá hľadala spôsob, ako pre rodiny získať potrebné financie.

Nakoniec dostala nápad – vybrať tie najlepšie veci a následne ich predať iným záujemcom. No a vyzbierané peniaze potom venovať vybranej rodine v hmotnej núdzi. Takto uvažovala Potášová asi pred štyrmi mesiacmi. A keďže pre ňu neexistuje slovné spojenie „to sa nedá“, čoskoro začala svoj nápad aj realizovať.

„Ono je super pomáhať materiálne, ale niekedy to naozaj nestačí. Dám dva mechy oblečenia rodine, ktorá to síce vynosí, ale čo? Nemá na elektrinu, nemá na škôlku a tak ďalej. Takže sme vymysleli charitatívny obchod, kde sa budú predávať tie najlepšie, najluxusnejšie veci, ktoré dostaneme. Samozrejme so súhlasom darcov, ktorí podpisujú taký papier, že súhlasia s predajom svojich vecí,“ ozrejmila.

Foto
Charitatívny obchod je už takmer pripravený na otvorenie

Týždenne dostávali tony oblečenia

Podobný koncept funguje už dlhé roky vo Veľkej Británii. Koncom roka 2015 otvoril Charity shop aj vysokoškolák Marián Farkaš v Bratislave. Potášová sa o ňom dozvedela až z facebooku, kde sa Prešovčanov pýtala, či by sa im takýto nápad pozdával.

Ľudia reagovali pozitívne, a preto sa mladá mamička o budúcnosť Charity shopu nebojí. Ako uviedla, o obchod bude bez debaty záujem. Všetky veci sú totiž čisté, vyprané, nepoškodené a v dobrom stave. I keď zo začiatku nosili ľudia na zberné miesto kadečo.

„Teraz si ľudia naozaj dávajú záležať, aby nám darovali pekné veci. Lebo ide aj o dôstojnosť človeka. Ja nemôžem dať niekomu v hmotnej núdzi, za to, že je v hmotnej núdzi, tričko od farby. Lebo mi povie pani, že ešte to vynosí po záhrade. Nie, nevynosí. Toto nedám nikomu, zabaliť a vyhodiť . Aj títo ľudia majú dôstojnosť a myslím si, že to už ľudia pochopili,“ ozrejmila Potášová.

Najprv zberali len sezónne oblečenie, teraz prijímajú všetky veci bez ohľadu na to, či je vonku teplo alebo zima. Ľudia im nosili kvantá oblečenia, niekedy to bolo aj 20 vriec týždenne, čo sa podľa Potášovej nedalo zvládnuť po kapacitnej stránke. Zberné miesto na Požiarnickej bolo rýchlo zaplnené a nestačilo.

Pomôžu vdove s tromi deťmi

Odteraz už oblečenie podľa sezóny deliť nebudú. Dobrovoľníčky ich pretriedia na tie, ktoré pôjdu do predaja, a ktoré sa posunú priamo do rodín po celom Slovensku. Nadbytočné veci z domácností budú prijímať po novom už aj na Jarkovej 45 v Prešove, kde sídli Červený kríž. Presne tam bude aj Charity shop.

„Museli sme tu urobiť všetko. Táto predajňa, to boli len holé steny, nebolo tu absolútne nič. Všetko, sme robili svojpomocne, zapojili sa do toho aj kamaráti a známi. Všetko, čo tu je, je recyklované. Aj stoličky, na ktorých visia veci, boli na vyhodenie. My sme ich zobrali a prerobili, takže je tu minimum kupovaných vecí,“ povedala Viera Potášová a priznala, že aj rebrík, na ktorom sú poukladané detské topánky zobrala z domu manželovi.

Obchod ešte potrebuje zopár úprav, no viac menej je už pripravený na svojich prvých zákazníkov. Tí budú môcť nazrieť do priestorov už 6. júla. Otváracie hodiny ešte nie sú pevne stanovené, no mladá mamička predpokladá, že to bude každý pracovný deň od 9.00 do 17.00 hod.

V prvom charitatívnom obchode na východe bude pracovať niekoľko dobrovoľníčok. Niektoré z nich vzalo združenie aj z úradu práce. Za svoju činnosť tak dostanú zaplatené. Na pulte bude dominovať tabuľka s menom rodiny, pre ktorú financie z predaja poputujú. Ceny za tovar budú len odporúčané, kto bude chcieť, môže prispieť viac.

„Prvý mesiac by sme chceli dať vyzbierané peniaze mamičke Lucke s troma deťmi z Prešova, ktorú podporujeme. Je to vdova, o manžela prišla v Anglicku. A ešte stále nemá vybavené sirotské, vdovské, takže je tri mesiace bez príjmu. Strašne ťažko sa jej žije z príjmu, ostáva jej nejakých 34 eur na mesiac. Tak by sme jej chceli prispieť aspoň prvý mesiac na nájom. Potom budeme stále vyhľadávať nejaké rodinky alebo projekty v meste, ktoré by sme vedeli finančne podporiť,“ uzavrela Potášová.

 

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre