Priemerne dostáva zamestnanec v Košickom kraji za svoju prácu o 350 eur menej ako zamestnanec v Bratislavskom kraji na rovnakej pozícii.
Trh práce na východnom Slovensku rastie. Komunikácia medzi zamestnávateľmi a uchádzačmi je však na rozdiel od západu slabšia. Aj to môže byť dôvodom, prečo sa ponuky firiem a reakcie uchádzačov často rozchádzajú. Zmenenú situáciu na východnom Slovensku však nemusia pociťovať všetci. Ukazuje sa totiž, že na najvyhľadávanejšie pozície zareaguje v priemere až 100 ľudí. V tomto prípade sa tak uchádzači stretávajú s veľkou konkurenciou. Medzi firmami a uchádzačmi tak často chýba vzájomná informovanosť.
Najvyšší podiel ponúk zaznamenal Košický a Prešovský kraj v prvom polroku 2018. Zatiaľ čo v roku 2009 bolo 72 percent pracovných ponúk v košickom kraji priamo v Košiciach, momentálne majú uchádzai viac možností zamestnať sa aj v okolitých okresoch. V prvom polroku 2018 tvorili inzeráty zamestnávateľov v Košiciach 45 percent z celkovej ponuky v kraji. Nasleduje okres Michalovce, Spišská Nová Ves a Rožňava. Najväčšou zmenou prešiel od roku 2009 okres Gelnica. Počet ponúk tu za 10 rokov narástol na 28-násobok. Najmenej ponúk je stále v Sobranciach.
Až do minulého roku bol najinzerovanejšou ponukou v Košickom kraji obchodný zástupca Už ale nejde o najinzerovanejšie voľné miesto v tomto regióne, nahradil ho post operátor výroby.
Rozdiely medzi trhom práce na východe a západe krajiny sú stále priepastné. Počas minulého roka bol počet pracovných ponúk na západe až o 349 percent vyšší, ako na východnom Slovensku. Spolu s východom Slovenska je na konci rebríčka aj Banskobystrický kraj. Rozdiel nie je iba v množstve ponúk ale samozrejme aj v platoch. Priemerne dostáva zamestnanec v Košickom kraji za svoju prácu o 350 eur menej ako zamestnanec v Bratislavskom kraji na rovnakej pozícii.
Viac ako 300-tisíc ľudí za posledných 15 rokov opustilo Slovensko a odišlo pracovať do zahraničia. Košický kraj ale zostáva krajom, z ktorého sa ľuďom sťahovať nechce. Občania v Košickom kraji majú druhý najväčší záujem pracovať v regióne svojho bydliska. Najnižší záujem o prácu v kraji bydliska majú v Prešovskom kraji. Až štvrtina uchádzačov z tohto regiónu sa zaujíma o prácu inde.
Autor: MARTIN MAJDÁK