Na východe sa vyskytuje nový druh komára

VýchodSpravodajstvo

Spozorovať môžete väčšie a začervenané štípance.

Na Slovensko prenikajú druhy komárov, ktoré môžu prenášať tropické choroby, ako je malária či horúčka dengue. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb informovalo, že do Košického kraja preniká z Maďarska napríklad komár tigrí, ktorý môže prenášať tieto ochorenia. Zatiaľ sa tu ale neusadil, no klimatická zmena a stúpajúce teploty týmto druhom komára umožňujú posúvať sa severnejšie.

Ako uvádzajú odborníci, uštipnutie komára na Slovensku nie je nebezpečné. Zatiaľ teda nie je dôvod na paniku, pretože tento druh našli iba raz v Košiciach, kde sa doteraz neusídlil. Odvtedy ho vedci opakovane nevideli, no cielený monitoring sa nerobí. Na to, aby sa napríklad malária na Slovensku rozšírila, musí existovať zdroj infekcie, ktorý sa u nás aktuálne nenachádza. Spozorovať však po uštipnutí novým druhom komára môžete väčšie a začervenané štípance.

Podľa Evy Schnitzerovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach ide o dôsledok globálneho otepľovania a s ním spojenými záplavami či inými prírodnými katastrofami:

Komárie kalamity v našich podmienkach spôsobujú takzvané záplavové (povodňové) komáre, respektíve lesné komáre (z rodu Aedes), pri ktorých samičky kladú vajíčka na vlhké bahno, vlhkú zem, do dutín stromov v lužných lesoch, ale aj v medzihrádzových priestoroch (napríklad i rod Ochlerotatus). Návalové dažde a záplavy vytvárajú teda vhodné podmienky na množenie záplavových komárov. Naproti tomu, v záhradkárskych osadách a pri rodinných domoch počas leta môžu vznikať lokálne kalamity (spôsobené komárom z rodu Culex). Tie sa môžu masovo liahnuť, napríklad v sudoch, nádobách s vodou na polievanie záhrad, pokiaľ v nich voda zostáva dlhšie ako sedem dní.“

Foto
Samosprávy by mali dodržiavať pravidelnú starostlivosť o čistotu intravilánu obcí a ich blízkeho prírodného prostredia / TASR

Podľa povodňovej správy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) boli na tokoch východného Slovenska za posledný polrok zaznamenané viaceré povodňové situácie, ktoré spôsobili zvýšenú hladinu vody a vlhkosti pôdy. Aktuálne je však podľa SHMÚ na východe sucho, ktoré môže obmedzovať dostupnosť vhodných vodných plôch pre komáre. Môžu ju však zmeniť príležitostné búrky a výdatné dažde. Schnitzerová vysvetlila, že nový druh komára máme na Slovensku od roku 2020:

„Ide o pôvodne ázijského komára Aedes japonicus japonicus, ktorý bol zaznamenaný v Bratislave, Košiciach, Prešove a vo Zvolene. Rýchlo sa šíri v rámci celého sveta a v predchádzajúcich rokoch ho zaznamenali v Rakúsku a Maďarsku. Výskyt tohto druhu môže mať zdravotný dopad, pretože invázne komáre sú prenášače rozmanitých patogénov. Štípanec od tohto druhu komára môže spôsobiť väčšie začervenanie a opuchnutie ako od bežných druhov.“

Ak sa objavia nejaké príznaky infekcie po štípanci, je potrebné sa obrátiť na svojho praktického lekára. Zabrániť premnoženiu komárov však môžeme aj my. Medzi opatrenia patrí starostlivosť o životné prostredie, dôležitá je tiež mechanická ochrana obydlí, napríklad umiestňovaním sietí na okná a dvere. Podľa Schnitzerovej netreba zabúdať ani na individuálnu ochranu osôb, ktorá spočíva v primeranom oblečení a v používaní ochranných repelentov:

Samosprávy by mali dodržiavať pravidelnú starostlivosť o čistotu intravilánu obcí a ich blízkeho prírodného prostredia, ako je vykonanie lokálneho dezinsekčného zásahu. Medzi opatrenia realizované štátom (štátnou správou) môžeme zaradiť pravidelnú starostlivosť o životné prostredie inštitúciami odborného štátneho dozoru, ale aj vykonanie, respektíve nariadenie dezinsekcie na území mimoriadneho kalamitného výskytu komárov alebo v lokalitách vzniku ohniska nákazy prenášanej komármi.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre