Na východe Slovenska pribudol nový historicko-náučný chodník

VýchodSpravodajstvo

Cieľom je ukázať historické a prírodné bohatstvo danej lokality.

V obci Spišské Bystré otvorili nový historicko-náučný chodník s názvom Stopy histórie. Ten je zameraný na prezentáciu historických pozostatkov stavieb, ktoré sa zachovali v obci a aj v jej blízkosti. Návštevníci môžu počas prechádzky pozorovať pieskovce či skalné útvary. Chodník sa začína v obci pri kamennom moste a pokračuje ulicou SNP smerom k Píle v Bystrej doline. Trasa ďalej vedie lesným chodníkom, na ktorom sa nachádza zrekonštruované guľometné hniezdo z druhej svetovej vojny či prepadnutá stará výskumná banská štôlňa, pieskovcová vežička a mnoho iných prírodných zaujímavostí.

Foto
Spišské Bystré / facebook.com/kubachy

Turistov na začiatku trasy víta drevená socha Bystronoš, ktorá stvárňuje lesného sprievodcu s palicou a lampášom. Vytvoril ju starosta obce Marián Luha, ktorý sa vo voľnom čase venuje rezbárstvu. Chodník s dĺžkou viac ako štyri kilometre je v niektorých úsekoch náročnejší. Prechádzka pri bežnom tempe trvá približne jeden a pol hodiny. Návštevníci majú na výber z dvoch trás. Tá kratšia je vhodnejšia pre rodiny s deťmi či menej zdatných turistov. Dlhšia, náročnejšia trasa je s pekným výhľadom na Kozie chrbty a časť Vysokých Tatier, ako aj výhľadom zo Skalice na obec. Na trase sa nachádza šesť tabúľ, ktoré informujú o chodníku, jeho zaujímavostiach, realizácii a jednotlivých zastávkach.

V Spišskom Bystrom sa od mája tohto roku nachádza aj Kubašský náučný chodník, ktorý je prírodovedne a environmentálne zameraný. V októbri tam umiestnili pamätnú tabuľu k Stromu slobody, ktorý bol v obci vysadený v roku 1918 pri príležitosti stého založenia Československej republiky.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre