Na západe nič nové: Viktor Orbán po zdrvujúcom volebnom víťazstve pohrozil Bruselu aj Ukrajine

EurópaZaujímavosti

Vojna na Ukrajine zrýchlila prítomnosť aj budúcnosť. Pomer politických siločiar v Európe sa v priebehu mesiaca dramaticky zmenil. Zatiaľ čo z Poľska sa stal európsky fyzický aj duchovný líder v pomoci vojnou skúšanej Ukrajine, Maďarsko je po Orbánovom masívnom volebnom víťazstve s ústavnou väčšinou na najlepšej ceste k plnohodnotnej diktatúre moskovského typu.

Foto
Október 2021. Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na neformálnu večeru lídrov Európskej únie / TASR

Sovieti a Uhri

Aj keď mimoriadne voličsky úspešná predvolebná rétorika zachovania mieru a strategického pokoja v čase vojny na Ukrajine z dielne dvanásť rokov úradujúceho maďarského premiéra sa snažila byť formálne neutrálna, Viktor Orbán sa svojím spojenectvom s Putinovým Ruskom nikdy netajil. Naopak, manifestoval ho, ako sa len dalo. A v tichosti, za výraznej pomoci europeňazí pochovával maďarskú demokraciu. 

Zatiaľ čo Vladimír Vladimírovič v kremeľských komnatách dve dekády sníval svoje sny o znovuobnovení Sovietskeho impéria, jeho maďarský učeň sa opájal utópiou znovuzrodenia veľkého Maďarska, pokračovateľa (Trianonskou zmluvou po prvej svetovej vojne) zaniknutého Uhorského kráľovstva. 

Falošná dôvera v diplomatické kultivovanie európsko-ruskej politiky a pohodlne konzumná závislosť na ruských energiách priviedli Putinove tanky na Ukrajinu. A Európu na najväčšiu dejinnú križovatku od druhej svetovej vojny. Po maďarských parlamentných voľbách sa zdá, že Orbán a jeho Fidesz urobia všetko pre to, aby sa Európa pri hľadaní kľúčových rozhodnutí zdržala a potrápila viac, ako je potrebné a zdravé.   

Foto
Vedúci kancelárie predsedu vlády Maďarska Gergely Gulyás (vpravo), podpredseda vlády Maďarska a predseda Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) Zsolt Semjén (vľavo) počas tlačovej konferencie po uzatvorení volebných miestností v parlamentných voľbách a referende o zákone na ochranu detí, 3. apríla 2022 v Budapešti / TASR

Víťazstvo z Mesiaca

„Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu protivníkov. Miestnej ľavici, medzinárodnej ľavici všade okolo, byrokratom z Bruselu, všetkým peniazom a inštitúciám Sorosovho impéria, medzinárodným mainstreamovým médiám a aj ukrajinskému prezidentovi. Nikdy sme nemali toľko oponentov naraz. Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite,“ povedal pred stovkami priaznivcov zhromaždenými pred volebnou centrálou Fideszu vo svojom víťaznom prejave v Budapešti Viktor Orbán.

Politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV si myslí, že víťazstvo Fideszu a premiéra Viktora Orbána v maďarských voľbách bude zrejme povzbudením pre proruských politikov na Slovensku. Vidia, že Orbánova rétorika o tom, že sme síce spojenci EÚ, ale nebudeme dodávať zbrane Ukrajine, je úspešná.

„Môže to byť povzbudením pre rôzne tábory v prospech opatrení, ktoré umožnia väčšiu koncentráciu moci, pretože aj o tom boli posledné maďarské voľby. Orbánova vláda zaviedla štátnu kontrolu nad vysokými školami. Môže to znamenať znovunastolenie maďarskej karty. To znamená, nacionalizáciu maďarskej politiky. Orbán sa bude cítiť byť posilnený po tomto volebnom víťazstve aj v krokoch, ktoré robí voči susedným štátom,“ vysvetľuje politológ.

Foto
Orbán máva počas volebnej noci po parlamentných voľbách a referende o zákone na ochranu detí v Budapešti v nedeľu 3. apríla 2022 / TASR

Maďarsko verzus Európa

„V prospech Orbána hrala aj vojna. V takýchto časoch nestability sa voliči zvyknú zomknúť okolo vládnej strany a silného lídra. A toho videli v osobe Orbána, nie jeho vyzývateľa,“ hovorí Marušiak. 

Vzťah slovenskej vlády s Maďarskom bude podľa politológa závisieť aj od vývoja vzťahov Maďarska a Európskej únie. „Myslím si, že Orbán svoje volebné víťazstvo bude využívať na posilnenie svojich pozícií aj v sporoch s EÚ. Čiže možno očakávať istú radikalizáciu v Maďarsku. Nakoniec aj sám vyhlásil, že vlastne maďarské voľby porazili ukrajinského prezidenta.“.

To podľa Marušiaka znamená posilnenie proruskej orientácie. Dôsledkom môže byť aj narastajúca izolácia Maďarska v Európskej únii. Orbán bude čeliť značným problémom a izolácia v Únii ho môže nútiť modifikovať jeho politiku. „Jeho konflikt s EÚ môže byť veľmi silný a vo finále môže ovplyvniť jeho možnosti v domácej aj zahraničnej politike,“ dodáva politológ.

Foto
Členovia volebnej komisie sčítavajú hlasy po uzatvorení volebných miestností v parlamentných voľbách a referenda o zákone na ochranu detí, 3. apríla 2022 v Budapešti / TASR

Trójsky kôň

Podpredseda europarlamentu a slovenský europoslanec Michal Šimečka považuje víťazstvo Viktora Orbána za veľmi zlú správu pre Maďarsko, Európsku úniu aj pre Slovensko. Voľby podľa jeho slov neboli slobodné. Je presvedčený, že maďarského premiéra treba izolovať aj regionálne.

„Voľby neboli slobodné. A nemám na mysli priamo falšovanie hlasov. Keď však zlikvidujete nezávislé médiá, znásilníte volebný systém a použijete korupciu aj všetky inštitúcie štátu vo svoj stranícky prospech, nedá sa hovoriť o férovom demokratickom súboji,“ uvádza na sociálnej sieti Šimečka, ktorý je zároveň podpredsedom mimoparlamentného Progresívneho Slovenska.

Šimečka označil Orbána za trójskeho koňa ruského prezidenta Vladimira Putina v Európskej únii. „Ešte aj vo víťaznom prejave si kopol do ukrajinského prezidenta Zelenského, do Bruselu, do Sorosa a do médií. Nedal nám žiaden dôvod veriť, že jeho hon proti ľudským právam a európskej spolupráci nebude pokračovať,“ hovorí Šimečka s tým, že nič z toho sa nesmie diať za pomoci európskych financií.

Dodal, že krajiny V4 by mali pokračovať bez Orbána. „Samozrejme, že sa s jeho režimom treba ďalej rozprávať a dobré vzťahy so samotnými Maďarmi a Maďarkami musia byť pre Slovensko naďalej jednou z priorít. Pre akékoľvek ambície Slovenska v EÚ je však samotná spolupráca s týmto neliberálnym vodcom čistou záťažou.

Foto
Maďarský premiér a líder strany Fidesz Viktor Orbán zdraví svojich priaznivcov počas predvolebného zhromaždenia v maďarskom meste Székesfehérvár / TASR

Rázne a rýchlo

„Už sa to vlastne aj deje. Ostatné rokovanie ministrov obrany V4 muselo byť zrušené, pretože všetci traja partneri odmietli do Maďarska prísť. Ak chceme pre Slovensko v EÚ niečo dosiahnuť, cesta vedie cez Prahu, Viedeň, Berlín či Paríž, nie cez Budapešť, ktorú gniavi Orbánova čižma,“ konštatuje Šimečka.

Politický komentátor Arpád Soltész je ešte radikálnejší. Vo svojom komentári pre Noviny Plus píše, že novej realite Maďarska sa musíme postaviť čelom a vyvodiť z nej príslušné dôsledky.

„Maďarsko, otvorený spojenec fašistického Ruska páchajúceho vojnové zločiny a genocídu, z podstaty veci nemôže byť súčasťou Európskej únie ani Severoatlantickej aliancie. Mentálne, spoločensky ani politicky nepatrí na Západ, ale do Ruska. Pokiaľ nevystúpi z EÚ a NATO samo, bude ho odtiaľ treba vypoklonkovať. Rázne a veľmi, veľmi rýchlo,“ hovorí Soltész.

„Maďarsko musíme izolovať a odstrihnúť od západného sveta rovnako dôsledne, ako budeme musieť aj Rusko. Pokiaľ bude žiť a fungovať na svoj vlastný účet, zo svojich vlastných zdrojov, na vojenskú expanziu sa nikdy nezmôže. Pokiaľ podľahneme ilúzii, že fašizmus možno poraziť v kultivovanej politickej diskusii a demokratickej súťaži, Slovensko bude jednou z krajín, ktoré si vyskúšajú genocídu na vlastnej koži. Oveľa skôr, ako sme si dnes ochotní pripustiť. Nová Buča a Mariupol budú v Rožňave a v Bratislave,dodáva komentátor.

Zdroj: TASR/SITA/plus.noviny.sk

 

Komentáre