Načapovaním pracieho prášku do fľaše ušetríte životné prostredie

KošiceZaujímavosti

V zahraničí je ekologická drogéria v kurze, na Slovensku jej ľudia až tak neveria.

V krčme vám načapujú pivo, v ekologickej drogérii pracie a čistiace prostriedky. Je to jednoduché. Stačí vám len čistá plastová alebo sklenená fľaša, ktorú môžete používať donekonečna. Ušetríte tým životné prostredie a možno aj svoju peňaženku.

„Funguje to tak, že zákazník príde buď so svojou fľašou, samozrejme nesmie byť od nápoja, alebo si fľašu kúpi, a zoberie si toľko produktu, koľko potrebuje. V ponuke sú pracie gély, aviváže, prostriedky na umývanie riadu, na podlahy, na odmasťovanie či na škvrny na oblečení. Vynikajúci je gél do toaletnej misy na čistenie, na upratovanie kúpeľne, na sanitu, na nerezové kohútiky. Je tu všetko, čo človek potrebuje na bežné upratovanie i čistenie,“ vymenovala Anna Bérešová, ktorá jeden takýto obchod s ekologickou talianskou drogériou v Košiciach prevádzkuje.

Ako ďalej uviedla, najprv zákazníkovi odváži fľašu na certifikovanej váhe, načapuje produkt a následne odpočíta hmotnosť fľaše. Zákazník tak zaplatí iba za produkt, ktorý je vo fľaši. Aj keď ide o produkt bez etikety, spotrebiteľ sa nemusí báť, že si kúpi mačku vo vreci.

„Sú to veľmi kvalitné produkty, koncentrované, husté, spĺňajú európske nariadenie HACCP, čo mnohým asi veľa nepovie, ale tieto produkty sú odporúčané pre používanie v nemocniciach, v škôlkach, školách, reštauráciách, teda všade tam, kde by sa viac malo dbať o zdravie a bezpečnosť človeka. A čo je podstatné, sú odbúrateľné v prírode na viac ako 90 percent, čiže šetríme prírodu. Zámerom predaja týchto čapovaných výrobkov je hlavne to, aby sme nevyhadzovali zbytočne plasty na skládky. Pretože ako vieme, plasty sa nerozkladajú, respektíve rozložia sa za viac ako sto rokov,“ vysvetlila Bérešová.

Foto
V ponuke sú produkty na pranie, aj na čistenie či umývanie

Obalu bez etikety neveria

S ekologickou drogériou si podľa jej slov príroda hravo poradí. A to aj keď ide o chemické produkty, nie o výťažky z byliniek, ako by si mohol niekto myslieť. Vhodné sú aj do čističiek odpadových vôd či pre citlivú alebo alergickú pokožku.

Mnohým však tento argument nestačí a radi si výrobky vyberajú podľa obalu, respektíve značky. Čím je značka populárnejšia, tým má na zákazníkov väčší vplyv. A to aj za cenu na (ne)kvality. Mnohí majú naopak už svoje zaužívané zvyky a radi používajú rokmi overené značky.

„Na Slovensku sú ešte málo ľudia zvyknutí na takýto typ predaja, hoci je už na Slovensku 19 predajní tejto značky,“ skonštatovala Bérešová. Aj keď je čapovaná drogéria v zahraničí bežnou praxou, u nás ju ľudia nepoznajú.

„Čapovanú drogériu? Asi by sme si ju nekúpili. Máme overené značky, ale na druhej strane pokiaľ by to vyrábal len niekto doma technológiami, ktoré nie sú škodlivé, tak možno aj hej. Predpokladám, že by to bolo lacnejšie a hlavne ide aj o obaly, aby sme ich ušetrili,“ zhodli sa mama s dcérou.

„Ja by som si to nekúpila, nedôverujem tomu, čo je obsah, kde je vyrobený, odkiaľ to prišlo. Tam môže byť rôzna zmes chemikálií a nebezpečných látok,“ uviedla staršia Košičanka. Podobný názor mala aj ďalšia obyvateľka Košíc: „Nejak tomu neverím, nie je to také známe. Môže to byť aj zriedené, nie je tam istota, takže by som si to nekúpila.“

Ako priznala Bérešová, sama je nedôverčivá, preto najprv výrobky odskúšala na vlastnej koži. Z každého produktu si objednala pol litra a testovala. „Je pravda, že obal predáva. Tieto fľaše sú priehľadné, nie sú ničím vyčačkané, dá sa povedať, že obal je úplne bežný, ale produkt je kvalitný a sú ľudia, ktorým na ekológií záleží,“ dodala na záver.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre