Nadal do semifinále proti Djokovičovi, Swiateková neobháji titul

EurópaŠport

Španielsky tenista Rafael Nadal potvrdil pozíciu favorita a postúpil do semifinále grandslamového turnaja Roland Garros. Tretí nasadený hráč zdolal vo štvrťfinále desiateho hráča pavúka Argentínčana Diega Sebastiana Schwartzmana 6:3, 4:6, 6:4 a 6:0.

Nadal potvrdil rolu favorita / TASR

Obhajca titulu prelomil v 1. sete súperové podanie ako prvý, čistou hrou na 4:2. Argentínčanovi sa síce vzápätí podaril rebrejk, no ihneď na to opäť pustil svoj servis a Španiel dopodával set do víťazného konca.

V druhom stratil Nadal servis v druhej hre, no v piatom geme zrušil výhodu súpera a Schwartzmana brejkol. Rozhodujúcim momentom setu bola desiata hra, keď si Španiel za stavu 4:5 neudržal podanie. Schwartzman premenil hneď prvý setbal. Nadalová séria v počte víťazných setov na Roland Garros sa tak skončila na čísle 36.

Trinásťnásobného šampióna parížskeho turnaja však tento moment vôbec nepoznačil a ďalší priebeh zápasu sa konal úplne v jeho réžii. V treťom sete nepustil súpera ani raz k brejkbalu, v deviatej hre mu vzal servis a v desiatom geme premenil hneď prvý setbal. V štvrtom sete už dominoval a vyhral ho 6:0. Zápasovú bilanciu so Schwartzmanom vylepšil Nadal na 11:1.

Nadal tak naďalej zostal v hre o štrnásty triumf na parížskych dvorcoch. "V druhom sete som začal zle, hoci som sa bol schopný vrátiť. Za stavu 4:4 som returnoval po vetre a nezahral som dobrú výmenu. Ihneď na to som navyše predviedol dvojchybu a stratil set. Potreboval som hrať agresívnejšie a v ďalšom priebehu duelu sa mi to aj darilo," zhodnotil svoje vystúpenie podľa oficiálneho serveru ATP Nadal, ktorý sa v semifinále grandslamového turnaja predstaví po 35-krát.

Jeho súperom bude Djokovič. Srba nezastavil deviaty nasadený Talian Matteo Berrettini, zdolal ho 6:3, 6:2, 6:7 (5), 7:5. Berrettini na Djokoviča opäť nenašiel recept, v jedinom predchádzajúcom meraní síl vo finále ATP v Londýne v roku 2019 hladko prehral. Talianovi nepomohlo ani to, že mal viac času na oddych, keďže na osemfinále nenastúpil jeho súper Roger Federer.

Djokovičovi stačilo na zisk prvého setu zobrať súperovi podanie raz, podarilo sa mu to v štvrtom geme. Srb premenil hneď svoj prvý setbal, keď set zakončil čistou hrou. Druhý set bol ešte jednoznačnejší, Djokovič nepustil Berrettiniho ani jedenkrát k brejkbalu a opäť využil už prvý setbal.

V ďalšom priebehu zápasu Talian zabojoval a doviedol tretí set do tajbrejku. V ňom bol Srb dve loptičky od víťazstva, no dvakrát po sebe nevyužil servis a Talian naopak premenil prvý setbal. V štvrtom sete obaja hráči kvalitne podávali a držali si servis. To platilo až do dvanástej hry, ktorú vo svoj prospech získal Djokovič a využil svoj tretí mečbal. Duel museli pred 23.00 h na pár minút prerušiť, aby z hľadiska mohli odísť diváci a splniť tak pandemické opatrenia.

Semifinále prinesie ďalší duel dlhoročných súperov. Djokovič aktuálne vedie 29:28 na zápasy. Nadal však uspel v najnovšom meraní síl, keď zdolal Srba vo finále turnaja v Ríme.

muži - dvojhra - štvrťfinále:
      Novak Djokovič (Srb.-1) - Matteo Berrettini (Tal.-9) 6:3, 6:2, 6:7 (5), 7:5, Rafael Nadal (Šp.-3) - Diego Sebastian Schwartzman (Arg.-10) 6:3, 4:6, 6:4, 6:0

Česká tenistka Barbora Krejčíková sa prvýkrát v kariére prebojovala do semifinále dvojhry na niektorom z grandslamových turnajo / TASR

Grécka tenistka Maria Sakkariová sa postarala o prekvapenie, keď vo štvrťfinále dvojhry zdolala obhajkyňu titulu Poľku Igu Swiatekovú 6:4, 6:4 za 1:31 h.

Nasadená hráčka číslo sedemnásť sa v semifinále stretne s 25-ročnou rovesníčkou Barborou Krejčíkovou, ktorá sa rovnako prvýkrát v kariére prebojovala medzi štyri najlepšie hráčky na niektorom z grandslamových turnajov. Nenasadená Češka si po kvalitnom výkone poradila v prvom stredajšom štvrťfinále s Američankou Cori Gauffovou 7:6 (6), 6:3. Zápas trval 1:54 h.

Doterajším maximom Krejčíkovej na turnajoch veľkej štvorky bola účasť vo 4. kole vlaňajšieho Roland Garros. Inak špecialistka na štvorhru v singli nikdy neprešla ďalej ako do druhého kola. "Ešte si poriadne neuvedomujem, čo sa stalo. Nikdy som nepočítala s tým, že by som sa mohla dostať takto ďaleko na nejakom grandslamovom turnaji. Splnil sa mi sen a už teraz sa teším na ďalší zápas. Som taká natešená, že by som naň nastúpila pokojne aj dnes," povedala Krejčíková v prvom interview na kurte po triumfe nad 24. nasadenou Američankou.

Krejčíková, ktorá prišla do Paríža ovenčená premiérovým titulom z turnaja WTA v Štrasburgu, nezačala dobre. V prvom sete vinou série nevynútených chýb prehrávala 0:3 a neskôr 3:5. Dvakrát dokázala z nepríjemnej situácie vyjsť bez ujmy a vyrovnať na 5:5. Celkovo čelila v úvodnom dejstve piatim setbalom súperky, všetky odvrátila a v tajbrejku triumfovala 8:6. Druhý set sa už niesol jasne v jej réžii, vďaka dvom brejkom odskočila súperke na 5:0. Gauffová znížila na 3:5, ale Krejčíková si už víťazstvo nenechala ujsť.

Grécka tenistka Maria Sakkariová sa teší po výhre nad obhajkyňou trofeje Poľkou Igou Swiatekovou / TASR

Účasťou vo štvrťfinále Roland Garros dosiahla Gauffová vo veku 17 rokov životný úspech. Jej najlepší výsledok na grandslamoch bolo dosiaľ 4. kolo na vlaňajšom Australian Open a vo Wimbledone 2019. "Je neskutočné, čo dokáže v sedemnástich rokoch. Ja v jej veku som hrávala maximálne ITF turnaje. Povedala som jej, nech na sebe naďalej tvrdo pracuje, že jej čas ešte príde," zložila Krejčíková kompliment Gauffovej.

Swiatekovej sa už v druhom geme podarilo prelomiť podanie súperky, lenže v ďalšom priebehu začala kopiť nevynútené chyby a jej súperka sa chytila. Sakkariová ťažila z agresívnej celodvorcovej hry a aktivita jej priniesla dva brejky, vďaka ktorým vyhrala prvý set 6:4. V druhom viedla 2:0, keď si jej súperka vyžiadala medical time-out. Obrat sa nekonal, Sakkariová si udržala koncentráciu a triumfovala opäť 6:4. Grécka tenistka bola až dosiaľ v rámci turnajov veľkej štvorky maximálne vo 4. kole a to dvakrát vlani - na Australian Open a US Open.

"Chcem sa poďakovať môjmu tímu, bez jeho podpory by som to nedokázala. Samozrejme, že nás ešte čaká dlhá cesta. Dnes sme však urobili veľký krok," povedala Sakkariová.