Nadal si po dráme poradil s Medvedevom, získal už devätnásty grandslamový titul

SvetŠport

Španielsky tenista Rafael Nadal zdolal ako druhý nasadený hráč vo finále US Open turnajpvú päťku Rusa Daniila Medvedeva po päťsetovej dráme 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

Pre tridsaťtriročného Nadala bolo nedeľňajšie finále už piatym v New Yorku. Predtým v ňom triumfoval v rokoch 2010, 2013 a 2017. Okrem toho má v zbierke dvanásť titulov z z Roland Garros, dva z Wimbledonu a jeden z Australian Open. Vo Flushing Meadows navyše získal prémiu 3,85 milióna amerických dolárov. Za celý turnaj stratil iba tri sety, dva vo finále a jeden ešte v osemfinále s Chorvátom Marinom Čiličom. S o desať rokov mladším Medvedevom sa stretol aj v augustovom finále v Montreale, kde ho taktiež zdolal. Ich vzájomná bilancia je tak 2:0.

Rafael Nadal / TASR

Medvedev už len samotnou účasťou vo finále dosiahol najlepší výsledok v kariére. Nikdy predtým sa neprebojoval na podujatiach veľkej štvorky ďalej ako do štvrtého kola. V grandslamovom finále bol ako prvý Rus od roku 2005, keď Marat Safin vyhral Australian Open. Medvedev sa počas svojej severoamerickej šnúry prebojoval až štyrikrát do finále. Okrem prehier na v New Yorku, Washingtone a Montreale dokázal triumfovať v Cincinnati. Vo svetovom rebríčku bude figurovať na štvrtom mieste pred Dominicom Thiemom, čo je jeho kariérne maximum.

Nadal bol vo finále jasným favoritom, ale od úvodu mu nevychádzalo podanie. . Prvý servis mu padal do dvorca iba s o čosi viac ako štyridsaťpercentnou úspešnosťou a tak už v prvom geme zápasu musel čeliť brejkbalu. Odvrátil ho, no v tretej hre mu Medvedev zobral podanie a viedol 2:1. Španiel svoju stratu dobehol a v závere setu na dvorci viedol. V ôsmej hre ešte tri brejkbaly nevyužil, za stavu 6:5 zo svojho pohľadu ale svoj druhý setbal áno.

Medvedev s ním v druhom sete držal krok do stavu 2:2. Štatistiky v počte víťazných úderov hovorili v prospech Rusa, no Medvedev produkoval aj viac nevynútených chýb ako Nadal. V šiestej hre zobral Medvedevovi servis a druhý set napokon získal v pomere 6:3.

Rus tak prehrával už 0:2 na sety, no duel parádne zdramatizoval. V treťom sete príkladne zabojoval a hoci za stavu 2:2 štvrtýkrát v zápase stratil podanie, dokázal ešte skóre otočiť. Robil menej chýb a agresívnym štýlom dostával Nadala pod tlak, čo ocenilo aj publikum. Po rebrejku otočil skóre na 4:3, v deviatej hre sa mu podarilo odvrátiť dva brejkbaly a za stavu 6:5 pri podaní Nadala premenil druhý setbal, čím si vynútil štvrtý set.

Medvedev sa proti pasívnemu Nadalovi dostal k brejkbalu aj vo štvrtom dejstve, ale v druhom geme ho nevyužil. Nadal za stavu 2:2 "zahodil" dve rovnaké príležitosti. Zápas bol v tejto časti úplne vyrovnaný. V desiatej hre za stavu 5:4 sa pri podaní Nadala dostal Medvedev z 15:40 až k setbalu a víťazným bekhendovým returnom ho hneď premenil.

Vynútil si tak piaty set, za stavu 1:0 si vypracoval tri brejkbaly, ktoré Nadal dokázal odvrátiť. Medvedeva trápilo ľavé stehno a nechal sa ošetriť. Španiel bol ale proti a v piatej hre za stavu 2:2 zobral súperovi podanie. Brejk vzápätí potvrdil a dostal sa do rozhodujúceho náskoku, keď prelomil podanie súpera aj na 5:2. Medvedev ale nedal favoritovi nič zadarmo a získal nasledujúce dve hry. Nadal napokon vydrel víťazstvo v desiatej hre, v ktorej najskôr čelil brejkbalu a potom premenil svoj v poradí tretí mečbal priamym bodom z podania. Zápas trval 4:49 h.