Nádherná inverzia na Sivci (FOTO)

KošiceTuristicKE

Slnečné babie leto vystriedali hmlisté rána. Súčasné počasie môže pôsobiť depresívne, no zároveň ponúka jedinečné možnosti užiť si inverziu. Keď som v stredu uvidel krásne fotografie priateľov z Folkmarskej skaly, povedal som si, že nebudem otáľať a skúsim to na niektorom z podobných výhľadových miest v okolí Košíc. Čo tak skúsiť Sivec?

Foto
Inverzia v plnej kráse, v pozadí vykukujú Vysoké Tatry / KOŠICE ONLINE

Stávka na obľúbený vrchol nad Ružínom nesklamala a po prvotnom sklamaní prišiel jeden z najkrajších turistických zážitkov roka. Inverzia v plnej kráse a vo všetkých svojich fázach – od hustej hmly až po nádherne čisté pohľady na okolie vodnej nádrže i Vysoké Tatry.

Z KVP som vyrážam smerom k Ružínu cez Jahodnú. Po príchode do známeho lyžiarskeho strediska ma víta taká hmla, že aj vtáky chodia pešo. To ma však nemôže odradiť - práve naopak. Ak totiž mierite za inverziou, hmla v nižšie položených oblastiach je základom.

Foto
Na Jahodnej ma víta hustá hmla / KOŠICE ONLINE
Foto
V lese je to však celkom fajn - až na úseky ciest poznačených ťažbou / KOŠICE ONLINE

Z Jahodnej teda pokračujem na starú židovskú cestu a následne si užívam parádnu, lístím pokrytú náučnú lesnú cestu od Potokov ponad Košickú Belú až na Opátku. Na tomto úseku je to neustále hore-hole a jedna zákruta strieda druhú. Nikde ani živej duše, až zrazu v úseku nad Belou stretávam celú triedu detí z miestnej materskej škôlky. Detičky si užívajú jesenný les a ja si užívam ich motivačné pokriky – ideš Sagan!

Foto
Les je momentálne krásne posiaty lístím / KOŠICE ONLINE
Foto
Náučný chodník nad Košickou Belou je skvelý / KOŠICE ONLINE

Po sérii stúpaní a klesaní nasleduje záverečný zjazd pred Opátku a odtiaľ je to už iba skok na občerstvovaciu stanicu v podobe známeho Bradanu pri ružínskom moste. Pohľad na vodnú hladinu je upokojujúci, no zároveň stále znepokojivý. Úroveň vody je totiž stále veľmi nízka a rybári posedávajú v zónach, ktorým predtým vládli kapry či sumce.

Foto
Hladina Ružína je stále nízka / KOŠICE ONLINE

Prechádzam mostom a po pár stovkách metrov už nastupujem na zelenú turistickú značku, ktorá ma privedie až na Sivec. Stúpanie je to slušné, no až na krátky 50-metrový úsek prichádzam v sedle až na Sivecké lúky a následne na Priehybu pod Sivcom.

Foto
Sivecké lúky sú zahalené v hmle / KOŠICE ONLINE
Foto
V orientácii pomáha smerovník / KOŠICE ONLINE
Foto
Priehyba pod Sivcom. Na tomto mieste je dobré bicykel priviazať a hore sa vybrať po žltej pešo / KOŠICE ONLINE

Na tomto mieste odporúčam bicykel priviazať o informačnú tabuľu či niektorý zo stromov. Záverečných 25 minút na žltej značke sa totiž ponesie v znamení prudkého stúpania náročnejším a hore veľmi skalistým terénom. To všetko v piatom stupni ochrany a aj ja si teda dávam veľký pozor, aby som nezišiel mimo značeného chodníka a nespôsobil prírode žiadnu ujmu. Chránený poniklec už beztak dávno odkvitol a spopod hustej pokrývky lístia vykúkajú iba sporadicky rozosiate huby. Ponurú lesnú kulisu dotvára stále veľmi hustá hmla.

Foto
Flóra sa už uberá na zimný spánok / KOŠICE ONLINE

Na tomto konštatovaní sa nič nemení ani po príchode na vrchol Sivca. Všetko, čo vidím, sú skaly a jeden sklamaný turistický pár. „Sedíme tu už hodinu a stále hmla,“ sťažujú sa mi. „Počkáme ešte do dvanástej a ak sa to nezlepší, tak musíme nadol. Aby sme stihli autobus,“ vravia mi.

To bude veru na dlhšie, chápem pri pohľade na neustupujúcu hmlu. Z ruksaku teda vyťahujem plechovku piva a keksy. Hľadám si skalku vhodnú na dlhšie posedenie a s milými turistami sa bavíme o kadečom. Nádherné ticho narúša iba zvuk píl z doliny a padajúci strom. „To je už ôsmy,“ vravia mi turisti.

Foto
Z hustej hmly sa pomaličky začínajú vynárať kopce v diaľke / KOŠICE ONLINE
Foto
Úchvatné divadlo štartuje Kojšovská hoľa / KOŠICE ONLINE
Foto
V diaľke sa začínajú rysovať Tatry / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Po chvíli sú už naše veľhory jasné - chcelo by to lepší foťák ako mobil / KOŠICE ONLINE

 Po dvadsiatich minútach sa začína situácia meniť. Zhora sa začína tlačiť slnko a obloha sa pomaličky mení zo sivej na modrú. V diaľke sa zrazu objaví Kojšovská hoľa. O pár minút aj Vysoké Tatry. Všetko v diaľke a pod končiarmi sa stále rozprestiera biele more. Na toto sme čakali. Inverzia v plnej kráse a s pribúdajúcimi minútami hmla postupne ustupuje a mobily plníme krásnymi fotografiami kontrastu jesennej prírody a bielej šľahačky. Po hodinke je už vidieť aj Ružín a vodnú elektráreň. Zrazu je obloha jasná, pohľad čistý a človek by ani neveril, že ešte pred chvíľou nebolo vidieť prakticky nič. Oplatilo sa. Zhodujeme sa a mlčky sledujeme tú krásu.

Foto
Mlieko začína pomaly ustupovať a objavujú sa jesenné lesy / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Zrazu sa objaví vodná elekráreň / KOŠICE ONLINE
Foto
Po hodinke je už pohľad čistý / KOŠICE ONLINE
Foto
A Ružín sa ukazuje v plnej kráse. V pozadí stále svietia Tatry / KOŠICE ONLINE

Každá pekná chvíľka má svoj koniec a nastal čas pobrať sa ďalej. Vraciam sa na Priehybu a odtiaľ cez Gálovú na Vysoký vrch. Opäť nikde ani nohy. Pokračujem teda na Hrešnú a cestou nemôžem vynechať odbočku na vyhliadku na Tatry.

Foto
Nad Košickou Belou sa ešte drží hmla / KOŠICE ONLINE
Foto
Vysoký vrch ma už víta krásnym slnečným počasím / KOŠICE ONLINE
Foto
Jožkova lavička na odbočke Vyhliadka na Tatry / KOŠICE ONLINE

 Z lavičky známeho značkára Jožka Kalaposa sú ako na dlani, no zo Sivca boli predsa len krajšie. Ostáva spustiť sa na chatu Hrešná a doplniť stratené tekutiny. Potom už len príjemný zjazd do Košíc a návrat do nie príliš príjemného počasia. Popoludní sa do mesta vracia hmla a v hlave si tak radšej pripomínam, aké krásne je to hore nad ňou. Či už si teda vyberiete Sivec, Folkmarskú skalu či Kojšovskú hoľu, neváhajte a využite hmlisté dni na krásny zážitok z inverzie.

Foto
Pohľad od chaty Hrešná / KOŠICE ONLINE
Foto
Môj okruh meral niečo cez 62 km, podstatný však bol Sivec a každý si tak môže trasu skrátiť či spestriť

Komentáre