Nadšenie z Folkmarskej skaly, blúdenie na Vápenici či drina na Kobylej hore. Taká bola VKA 2021

KošiceTuristicKE

Projekt vrchárskych korún vymyslel už v roku 2013 Adam Hloch z Valašska a po tom, čo sa veľmi rýchlo uchytil v Českej republike, začal expandovať aj na Slovensko.

Foto
Za svoju topku stanovili vrchári Folkmarskú skalu / KOŠICE ONLINE

Svoju premiéru v Above zažila Vrchárska koruna vlani a vytýčených 20 vrcholov vtedy absolvovalo 23 cyklistov. Druhý ročník bol už o niečom inom a počty účastníkov išli nahor geometrickým radom.

„Druhý ročník bol o 300 percent lepší ako prvý,“ teší sa organizátorka Vrchárskej koruny Abova (VKA) Eva Dučaiová.Vlani sme mali dve desiatky absolventov koruny, teraz sme mali až 1062 zaznamenaných vrcholov. To znamená, že vďaka nám uskutočnili cyklisti vyše tisíc výjazdov. Veľmi nás teší aj silný nárast záujmu medzi deťmi, pretože každé dieťa jazdí spoločne s rodičmi a zažívajú tak krásne chvíle v prírode.“

Usporiadatelia evidovali v priemer 4,5 zaznamenaného vrcholu denne.

„Cyklisti hodnotili veľmi pozitívne Kojšovskú hoľu a najpríjemnejším prekvapením bola Folkmarská skala. V tomto prípade sme sa obávali jej náročnosti, ale hoci to cyklisti potvrdili, nezanevreli na ňu a nevedeli si vynachváliť výhľad,“ pokračuje Dučaiová.

Do zbierania cyklovrcholov sa zapojili všetky vekové kategórie, pričom najstarším účastníkom bol vyše 80-ročný Štefan Klein. Zaujímavými rekordérmi bola partia cyklistov z Liptova, ktorá potrebovala na zdolanie dvadsiatky abovských vrcholov iba tri a pol dňa.

„Rýchliky z Liptova pricestovali vo štvrtok po práci, vystúpili v Kysaku a v nedeľu večer mali hotovo. Zažili pritom aj nástrahu nášho – z pohľadu defektov - hororového kopca a na Grúni mali na dvoch bicykloch až šesť defektov. Minuli všetky duše i lepenie a na pomoc si museli zavolať kamaráta. Inak si však veľmi pochvaľovali a ocenili krásy Abova. Na ich slová sme hrdí, pretože na Liptove majú nádherné kopce a mali teda s čím porovnávať,“ prízvukuje duša VKA.

Galéria k článku

Spomínaní Liptáci objavovali Abov v druhej polovici roka, no bitka o kráľovské koruny sa odohrala už na jar. Absolútnym víťazom sa stal Jozef Smorada, ktorý potreboval na kompletizáciu dvadsiatich vrcholov iba päť dní od otvorenia sezóny.

„Pre mňa to bol prvý ročník koruny a objavili som ju na facebooku. Povedal som si, že to skúsim a bral som to ako formu naberania jarných objemov,“ hovorí kráľ VKA 2021. Ostrieľaný cyklista absolvuje ročne niekoľko pretekov, vrátane známeho Spišského extrému, no zásluhou tohto projektu spoznal niekoľko miest, o ktorých predtým ani netušil. „Poviem úprimne, približne polovicu vrcholov som predtým vôbec nepoznal a bol som tam prvýkrát. Dokonca som si našiel dva kopčeky, ktoré plánujem v budúcnosti využiť v rámci osobnej výzvy Everesting 10K. Tieto výzvy by som chcel zrealizovať na Kozinci, alebo Mošníku. Pri niektorých vrcholoch som sa riadne zapotil hlavne ich hľadaním. Napríklad Vápenica Bujačná či kríž nad Ortášmi nie sú na značených trasách a chvíľu mi trvalo, kým som ich našiel.“

Za svoju „topku“ označil Folkmarskú skalu. „Najviac som sa vytrápil na  Kobylej hore. Tam som nemal dobré počasie, išiel som to naopak ako ostatní a navyše som tam nešiel na horskom bicykli, ale na graveli. Bolo to teda trápenie.“

Foto
Eva Dučaiová a kráľovná VKA 2021 Baška Farkašovská / KOŠICE ONLINE

Pocit pravého cyklistického trápenia si užila aj ženská kráľovná Barbora Farkašovská.

„Najkrajší a najťažší zároveň bol pre mňa Veľký Milíč. Pohľad z rozhľadne na Maďarsko je nádherný a v lete som sa tam vrátila pešo aj so psom. Keď sme sa tam teperili na bicykli na snehu, tak sme to už chceli vzdať. Napokon sme to zvládli iba silou vôle a večer som skončila s horúčkou v posteli. Na druhý deň sme však boli opäť v sedle,“ usmieva sa nezlomná tridsiatnička. Jednotlivé vrcholy absolvovala s priateľom a niektoré aj so sučkou Aponi. „Zažili sme niekoľko problémov, ale vždy sme si vypomohli. Bol mojim motivátorom, plánovačom trás a zároveň kondičným trénerom. Obaja milujeme horskú cyklistiku a tešíme sa teda aj na VKA 2022. Opäť som objavila úplne nové miesta a ďakujem organizátorom, že mi ukázali ďalšie krásy Abova. Ja som absolvovala korunu ešte v marci a na väčšine vrcholov bol stále sneh. Bolo to teda náročné, uzimené, ale krásne.“

To, že sa ťažké prekážky zdolávajú ľahšie vo dvojici, potvrdzuje aj Vladimíra Theiszová. Spoločne s dvanásťročným synom absolvovali 12 vrcholov, tie zvyšné si pripísala na konto sama.

„Bola to taká spoločná drina a syna našťastie nemusím prehovárať. V rámci koruny sme mu kúpili nový bicykel a na ňom si to vyložene užíval,“ usmieva sa nadšená cyklistka, ktorú neznechutili ani nepríjemné chvíľky. „Mladý chytil na Skalke taký defekt, ktorý sa nedal ani opraviť. Roztrhlo mu to plášť a tak sme potom tlačili po zelenej značke dolu ku Svinke. Aspoň sme si však užili krásny les. Problémy som mala aj na Vápenici Bujačnej. Tam som poblúdila tak, že som už strácala vieru v návrat domov. To sa mi teda vôbec nepáčilo. Nesklamala naopak srdcovka – Kojšovka. Za najkrajší vrchol však musím označiť Folkmarskú skalu. Predtým som tam nebola ani na pešo a ten výhľad bol úchvatný.“

Foto
Výhľad z rozhľadne na Veľkom Milíči zdobí pohľad na hrad Fuzér / KOŠICE ONLINE

Krásne výhľady, či osviežujúcu vodu studničiek ocenili aj malí účastníci. Medzi dievčatami ovládla oba ročníky osemročná Pepa.

„Ja som si to opäť užila. Najviac sa mi páčila Kojšovka a nepáčilo sa mi naopak na Kozinci a Kobylej hore,“ ponúka svoje dojmy mladá cyklistka, ktorá potrebovala pre svoj titul iba desať vrcholov, no napokon ich absolvovala až osemnásť. „Dala by som aj tie posledné dva, ale potom som si v škole narazila prst a musela som ho mať obviazaný. O rok však budem bicyklovať opäť.“

Na ročník 2022 sa už teší aj desaťročný princ VKA Michael Fedorko. Ten absolvoval predpísaných desať vrcholov spoločne s otcom. „Som na nás oboch hrdý. Niekedy ma musel nútiť, ale niekedy sa mi chcelo ísť aj samému. Najviac sa mi páčil Mošník a najťažším vrcholom bola hrobka na Okrúhlom vrchu. Tento rok som bol na desiatich vrcholov a o rok by som chcel stihnúť ešte viac,“ sľubuje Miško.

Foto
Veľkú popularitu si získal aj Mošník s krásnou asfaltovou prístupovou cestou / KOŠICE ONLINE

Veľkou výhodou Vrchárskej koruny je fakt, že amatérski cyklisti dostanú ciele i trasy naservírované ako na striebornom podnose. Na nové miesta sa tak dostanú bez nutnosti pracného bádania.

„Presne tak, najlepšie na tom je, že nemusíte plánovať a objavíte nové miesta. Stačí si stiahnuť GPX a ide sa. Párkrát som síce poblúdila, ale to bol môj problém. O rok teda ideme opäť a tentoraz by sme už chceli absolvovať so synom všetkých 20 vrcholov,“ konštatuje V. Theiszová.

Výrazný nárast záujmu o projekt VKA dodal organizátorom elán a v hlavách už spriadajú plány pre budúci rok. Podľa Evy Dučaiovej je možností veľa a vyberať budú z približne päťdesiatich tipov.

„Pevne dúfame, že sa konečne dostaneme aj do maďarskej časti Abova. Tento rok sa už síce cestovať dalo, ale vzhľadom na obmedzenia sme tam ľudí neposielali. Radi by sme sa vydali aj na Jasovskú planinu, ale ide o národný park a nie sú tam oficiálne cyklotrasy. Pracujeme na tom. Celkovo však máme stále dostatok miest. Niektoré sa budú opakovať, mnoho vrcholov bude nových. Určite už neobjavíme úplne nové majestátne vrcholy ako je Kojšovská hoľa, ale pre cyklistov pripravujeme viaceré prekvapenia,“ dodáva E. Dučaiová.

Všetky doterajšie vrcholy Vrchárskej koruny Abova nájdete na stránke vkabov.sk a všetkým záujemcom o túto bezplatnú a nesúťažnú výzvu pripomíname, že budúci ročník odštartuje opäť v polovici marca.

Komentáre