Nadstavba a rekonštrukcia DFN je nevyhnutná, peniaze z Plánu obnovy však nedostala

KošiceSpravodajstvo

Takmer polovica lekárov je vo výpovednej lehote.

Stav v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach je alarmujúci. Pandémia odhalila nielen technické nedostatky jednotlivých oddelení, ale aj obmedzené kapacity lôžok. Vzhľadom na to, že DFN sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP), nemôže zveľaďovať cudzí majetok.

„Pracovné tímy lekárov a projektantov na základe týchto skúseností z pandemického obdobia a 20 rokov fungovania DFN pripravili stavebný zámer nadstavby a rekonštrukcie. Tento projekt sa uchádzal o prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti, mal napraviť všetky nedostatky, ktoré preverili čas aj pandémia. Bohužiaľ, nedošlo k naplneniu našich očakávaní, to podporilo frustráciu lekárov, čo vyústilo aj v požiadavku štrajkujúcich lekárov o nadstavbu a rekonštrukciu DFN,“ povedal riaditeľ DFN Andrej Koman.

Foto
Lôžkové kapacity sú obmedzené / TASR

Kompletná rekonštrukcia s nadstavbou by stála 37 miliónov eur, pričom by sa zrealizovala do roku 2026. Prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti však smerujú do iných miest. Frustrácia lekárov vyústila do stavu, že približne 48 percent z nich je vo výpovednej lehote k 1. decembru vrátane primárky Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vandy Chovanovej:

Približne 18 rokov sídlime v prenajatých priestoroch UNLP, ktoré boli čiastočne zrekonštruované, čiastočne sú ešte pôvodné zo 70. rokov. Na jedno lôžko pripadá necelých päť metrov štvorcových, pričom je odporúčané okolo 14 metrov štvorcových na takéto lôžko. Priestory sú v zlom stave, sú tam zatekajúce steny, netesnia nám okná, máme nefunkčnú klimatizáciu.“

Na Slovensku fungujú tri centrá detskej onkológie, pričom tá v metropole východu je pre región kľúčová. Jej primárka Viktória Halušková skonštatovala, že v takýchto podmienkach je náročné zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť:

Oddelenie detskej onkológie od roku 2002, čiže 20 rokov funguje v tých istých priestoroch, nepreložila sa tam jedna priečka, okrem vymaľovania sa neudialo nič. Kapacita oddelenia ostáva tá istá, je to 15 lôžok na 8 izbách. Máme jednu jednolôžkovú izbu, štyri dvojlôžkové izby a dve trojlôžkové. Incidencia tých ochorení u detí stúpa, je čoraz ťažšie zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť pre všetky tieto deti.“

DFN v tejto súvislosti vyzýva vládu, aby vyčlenila kapitálové výdavky na investíciu do projektu nadstavby a rekonštrukcie. Riešením by mohlo byť aj čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov.

Komentáre