Rezort tvrdí, že ide o strategickú investíciu.
Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach má Oddelenie detskej onkológie a hematológie, ktoré je dlhodobo preťažené. Jeho kapacita je 8 izieb s 15 lôžkami, ktoré sú za uplynulé dva roky stále obsadené. Košická onkológia je pritom určená na hospitalizácie detí z celého východného Slovenska.
Riaditeľ DFN Andrej Koman tvrdí, že jediným riešením je nadstavba, ktorá by stála do 40 miliónov eur:
„To oddelenie vykazuje vysoký počet pacientov, ktorých odlieči. Odzrkadľuje to situáciu v populácii detí aj prirodzený vzťah detského pacienta k tomuto zariadeniu. Napriek tomu, že ľudia sú zaťažení prácou, poskytujú zdravotníctvo v ťažkých podmienkach, čo, samozrejme, vytvára prevádzkové napätia, ľudia sa k nim radi vracajú. To je jednoznačná vizitka kvality aj toho, že dokážete v ťažkých podmienkach pracovať s deťmi s takými ťažkými ochoreniami, je to naozaj obrovským ocenením práce týchto ľudí.“
DFN sa zapojila do výzvy z Plánu obnovy, v ktorej aj uspela. Tieto prostriedky však môže využiť na prístrojové vybavenie, nie nadstavbu. Primárka Oddelenia onkológie a hematológie Viktória Halušková pre Rádio Košice uviedla, že denne premýšľajú, ako pacientov uložia na lôžko, keďže každý z nich chce mať pri sebe rodiča, lebo bojuje s ťažkou život ohrozujúcou chorobou:
„Potrebujete podeliť dievčatá a chlapcov, malé a veľké deti, deti, ktoré prišli na chemoterapiu a deti, ktoré majú nejaké problémy s infekciou alebo sú ohrozené kvôli nízkemu počtu krviniek. Musíte zohľadniť, ktoré dieťa príde s mamou, ktoré s otcom. Sú deti, ktoré sú tu niekoľko mesiacov vkuse. Dennodenne pracujeme s množstvom premenných, ktoré nám ovplyvňujú to, kde a aké dieťa uložíme.“
Na oddelení ležia pacienti od novorodeneckého veku do 19 rokov s rôznymi hematologickými a onkologickými ochoreniami. Zdravotnícky personál sa snaží ich čo najefektívnejšie liečiť, aby nepredlžovali hospitalizácie. Prioritou je poskytnúť onkologickým deťom liečbu včas. Halušková vysvetlila, že hematologickí pacienti kvôli nedostatočnej kapacite ležia na Klinike detí a dorastu:
„Naša nemocnica sama o sebe už nemá voľné priestory, ktoré by nám poskytla. Jediné, čo by vyriešilo našu situáciu, je nadstavba nad existujúcou stavbou, ktorá by nám poskytla naozaj veľkorysé priestory, kde by sme si vedeli zriadiť veľmi dobré lôžkové oddelenie. Konečne by sme mali stacionár pre deti, ktoré by mohli ambulantne chodiť na liečbu, pretože nie všetky musíme riešiť cestou hospitalizácie. Vedeli by sme mať nádherný ambulantný trakt.“
Nadstavba by pomohla všetkým oddeleniam v nemocnici vrátane neonatologickej intenzívnej medicíny, čo nám potvrdila aj primárka Vanda Chovanová:
„Nadstavba je stále našou prioritou. My sme boli zaradení do investičného plánu, kde sme mali v troch tranžiach dostať finančné prostriedky od roku 2024 – 2026. Momentálne už tam nefigurujeme, aj keď ministerstvo zdravotníctva sa vyjadrilo, že sme v nejakej „batérii“ plánov.“
Zo súčasného oddelenia onkológie by vznikol denný hematologický a onkologický stacionár, vďaka čomu by sa odľahčili lôžka a vzniklo by aj zázemie pre rodičov a návštevy. Ministerstvo zdravotníctva podľa Andreja Wallnera deklaruje záujem zrealizovať projekt nadstavby DFN:
„Ministerstvo zdravotníctva realizuje všetky úkony nevyhnutné k tomu, aby sa investičný projekt Nadstavba DFN Košice úspešne realizoval. V súčasnosti sa pripravuje verejné obstarávanie pre vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Nadstavba patrí medzi strategické investície ministerstva zdravotníctva.“