Najlepšia študentská firma na Slovensku pochádza z košického gymnázia

KošiceZaujímavosti

Stredoškoláci vyrábajú ekologické brikety z konskej biomasy.

V Bratislave sa koncom marca uskutočnil 28. ročník veľtrhu stredoškolských firiem, ktoré si študenti založili v rámci predmetu aplikovaná ekonómia. Odbornú porotu okrem iného zaujali udržateľné produkty. Medzi ne patria aj ekologické brikety z konskej biomasy, ktoré vyrábajú stredoškoláci z firmy Fluf na Gymnáziu Poštová v Košiciach.

Študentka Tereza Pažinová pre Košice Online uviedla, že tvorbu ich produktu ovplyvnila najmä energetická kríza:

„Rozhodli sme sa, že skúsime nájsť nejaké alternatívne palivo, ktoré by mohlo nahradiť drevo, plyn a ktoré by bolo lacné a na druhej strane by malo nejakú pridanú hodnotu, a to je práve ekologickosť, keďže konská biomasa sa používa iba na hnojivá, nemá žiadne ďalšie využitie. Sme vlastne jediní na trhu, ktorí ju spracovávajú do takejto podoby, a to sú brikety, ktoré sú použiteľné na pálenie v krbe, peci, kotle a sú čisto ekologické, nesmrdia a pri pálení neprodukujú žiadne škodlivé látky.“

Študenti zbierajú odpadový kancelársky papier, skartujú ho, namáčajú do vody a zmiešavajú s konským trusom, pilinami a slamou z jazdiarne blízko Košíc. Následne z tejto hmoty lisujú prebytočnú vodu a vzniknuté tehly sušia na slnku. Študentka Rebeka Hubková zdôraznila, že uspeli v konkurencii 51 stredoškolských firiem:

„Cieľom našej prezentácie a výročnej správy, ktorá bola asi najdôležitejšia z celého súťažného procesu, bolo správne odpovedať na otázky odbornej komisie, ktorá bola určená napríklad na financie, marketing či ľudské zdroje.“

Foto
Košickí gymnazisti uspeli v konkurencii 51 stredoškolských firiem / JA Slovensko

Fluf sa stala študentskou firmou roka a postúpila do európskeho finále, ktoré sa uskutoční v júli v tureckom Istanbule. Na trh chceli podľa študentky Ley Benčovej priniesť riešenie, ktoré by mohlo pomôcť a zároveň má potenciál do budúcna:

 

„Po skončení školského roka nás najbližšie čaká európske finále v Istanbule a potom sa pohrávame s myšlienkou založiť si eseročku a pokračovať vo výrobe, lebo vidíme, že naozaj to má zmysel. Veríme, že to dokáže niečo zmeniť, dokážeme pomôcť nášmu štátu a zachrániť tým množstvo stromov, ale jednoducho pomôcť skupinám, ktoré majú menšie príjmy.“

Jedným zo základov úspechu je podľa študentky Emy Šlepkovskej dobrá organizácia času:

„Je to určite pracné. Musíme tomu venovať veľa času, sme ambiciózni a chceli sme čo najlepšie výsledky, čiže dali sme do toho všetko. Museli sme stíhať školu, bolo veľmi dôležité si ten čas zariadiť tak, aby sme všetko stíhali.“

Študent Jakub Matusák ocenil spoluprácu so svojimi spolužiačkami:

„S týmito dievčatami som strávil posledný mesiac, každý deň, od rána do večera sme spolu pracovali na správe, prezentácii. Reakcie vedenia školy boli veľmi pozitívne.“

Medzi piatimi najlepšími bola aj firma Lavi tiež z Gymnázia Poštová, ktorá vyrába ekologické pracie mydlo a po vhodení do vody sa rozpustí na gél.

Komentáre