Najmenej zaočkovaných na východe je v Gelnici, najviac v Prešove

VýchodKoronavírus

Vakcinácia pokračuje aj na miestach s vyššou koncentráciou ľudí.

Očkovacie centrá na východnom Slovensku fungujú viac ako šesť mesiacov. Vakcíny okrem nemocničných očkovacích centier podáva aj Košický samosprávny kraj (KSK), a to aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach. Okrem toho spustil aj očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby, ktorej súčasťou je aj očkovací autobus. KSK podal vakcínu celkovo viac ako 260-tisíc obyvateľom, z toho viac ako 37-tisíc očkovacích látok v teréne.

„Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je v Košickom kraji plne zaočkovaných spolu 284 763 obyvateľov, čo predstavuje zaočkovanosť viac ako 41 percent. Najnižšia zaočkovanosť oboma dávkami vakcíny je v okrese Gelnica – 27 percent. Nasledujú okresy Michalovce a Spišská Nová Ves, v ktorých je zaočkovanosť na úrovni 32 percent, ďalej Rožňava, Sobrance a Trebišov (33 percent), Košice-okolie (34 percent) a najvyššiu zaočkovanosť má aktuálne okres Košice, a to 42 percent,“ uviedla pre Rádio Košice Jana Jánošíková z Úradu KSK.

Foto
KSK podal vakcínu celkovo viac ako 260-tisíc obyvateľom / TASR

Okrem toho sa očkuje aj v marginalizovaných komunitách, zariadeniach sociálnych služieb, vo väzniciach, v blízkosti autobusových staníc či pred nákupnými centrami. Počas najbližších dní vyrazí ambulancia na kolesách na ďalšie frekventované miesta s vyššou koncentráciou ľudí, kde podá jednodávkovú vakcínu Janssen. Záujemcovia nájdu zdravotníkov v Košiciach aj Michalovciach pred autobusovou stanicou, pred supermarketom v Trebišove, hypermarketom v Rožňave, obchodnom centre na Terase v Košiciach či v blízkosti kultúrneho domu v Sobranciach. Improvizovaná očkovacia kója bude k dispozícii opäť aj v nákupnom centre v Spišskej Novej Vsi.

Foto
Percento plne zaočkovaných osôb po okresoch bydliska / NCZI

Prešovský kraj

Očkovanie naďalej zabezpečuje aj Prešovský samosprávny kraj (PSK), kde je kompletne zaočkovaných približne 320-tisíc ľudí, z toho bezmála 200-tisíc vakcín podali vo veľkokapacitných centrách

V PSK je zaočkvoaných vyše 319-tisíc ľudí, čo predstavuje takmer 39 percent. Z toho vyše 195-tisíc dávok podal PSK vo svojich centrách alebo prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby,“ povedala Lea Heilová z Úradu PSK.

Najviac zaočkovaných, približne 44 percent, je v okrese Prešov, v Snine so 40 percentami a v humenskom okrese je aktuálne zaočkovaných 41 percent ľudí. Medzi okresy s vyšším počtom zaočkovaných patrí aj Poprad (40 percent), Bardejov a Sabinov (38 percent) a Levoča (37 percent). Okolo 35 percent a menej obyvateľov dostalo vakcínu v okresoch Stará Ľubovňa, Medzilaborce, Stropkov, Svidník či Vranov nad Topľou. Najmenej vakcín v Prešovskom kraji podali v Kežmarku, a to iba necelých 33 percent.

„Mobilné očkovacie služby podali v PSK takmer 20-tisíc dávok proti ochoreniu COVID-19. V očkovacích centrách bolo naopak podaných vyše 175-tisíc dávok,“ dodala Heilová s tým, že síce očkovacie autobusy nie sú dostupné v Prešovskom kraji, v prípade záujmu verejnosti budú pokračovať v očkovaní v nákupných centrách.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre