Najmilšia jazdecká súťaž uviedla deti do konského športu (FOTO)

KošiceŠport

Aj tí najväčší šampióni raz museli začínať od základov. V prípade jazdeckého športu hrá začiatočnícky stres dvojnásobnú rolu. Deti sa totiž nemôžu sústrediť iba na seba, ale aj na svojho partnera, ktorým je kôň či poník. A ten je výrazne väčší a ťažší, než sú maličkí jazdci.

Foto
Malí pretekári jazdili na koňoch i poníkoch / KOŠICE ONLINE

Desiatky detí z Košíc a východného Slovenska získalo svoje prvé súťažné skúsenosti v rámci Pretekov jazdeckej školy. Tie pre nich zorganizoval jazdecký oddiel TJ Slávia UVLF Košice. Pripravené boli úlohy zamerané na korektný jazdecký sed bez šikovnostných cvikov, aj s nimi, ako aj skokové úlohy pre poníky a kone s výškou prekážok od 25 až do 70 centimetrov.

„Pre väčšinu detí išlo o prvé preteky, niektoré absolvovali preteky jazdeckej školy druhýkrát. V podstate platí, že ide o úplné jazdecké začiatky a úplní začiatočníci môžu mať na parkúre aj doprovod. Neskôr sme pridali aj prekážky a tie sme postupne zvyšovali v závislostí od schopností detí. Sú to naozaj také jednoduché úlohy pre malé deti, ktoré si môžu užiť súťažnú atmosféru v bezpečných podmienkach,“ rozhovoril sa organizátor Marek Horváth.

Galéria k článku

Všetky deti obdržali po svojich jazdách tradičné stužky, no domov si odnášali predovšetkým cenné prvé súťažné skúsenosti. Práve takýmto spôsobom sa postupne vytvára jazdecké podhubie, ktoré je základom úspešnej budúcnosti tohto športu.

Toto by mali byť jazdci, ktorí si o štyri roky urobia jazdecké skúšky základného výcviku a získajú jazdeckú licenciu. Ak sa im potom podarí zadovážiť koňa, alebo ho budú mať k dispozícii v rámci klubu, tak budú môcť začať súťažiť v klasických pretekoch,“ pokračoval Horváth, podľa ktorého čelili začínajúci pretekári od šiestich rokov jednoduchým úlohám, ktoré boli zamerané na ovládanie koňa a korektný jazdecký sed. „Cieľom je dieťa preveriť a zistiť či sa nebojí jazdy a či dokáže prejsť parkúr podľa poradia prekážok, prípadne si poradiť so základnými výškami.“

Komentáre