Ich primárnym poslaním je zachraňovať životy a majetky, pod ochrannými uniformami sa však skrývajú aj športovci v špičkovej kondícii. Hasiči nedokazujú svoju kondíciu len v rámci služobných zásahov, ale aj počas súťaží v hasičskom športe.
Tie pozostávajú zo štyroch hlavných disciplín, ktorými sú výstup do 4. podlažia cvičnej veže s hákovým rebríkom, beh na sto metrov s prekážkami, štafeta na 4 x 100 metrov a kráľovskou disciplínou je požiarny útok.
V rámci 26. ročníka Krajského kola Košického kraja sa v metropole východu predstavilo šesť okresných družstiev, pričom súboj o priamu postupovú priečku na finále do Banskej Bystrice zviedli Spišiaci a hasiči reprezentujúci Košice – okolie. Úspešnejší boli napokon hasiči od Slovenského raja, ktorí triumfovali v troch zo štyroch disciplín. V disciplíne cvičná veža boli navyše druhí len o päť stotín sekundy.
„Bolo to aj o šťastí, ale ako tím sme zabrali a snažili sme sa postúpiť. Vlani sa nám to podarilo prvýkrát a to nás motivovalo. Odvtedy trénujeme oveľa viac a postupne sa snažíme zlepšovať naše časy. Na majstrovstvách Slovenska to bude určite ešte ťažšie a skúsime to teda vyladiť ešte viac. Hlavné bude, aby sa nám vyhýbali zranenia,“ pousmial sa kapitán víťazného tímu OR HaZZ Spišská Nová Ves Imrich Kicko.
Dvojdňová súťaž opäť raz ukázala, že základom úspechu je tréning. Najlepšie tímy pôsobili v konkurenciou synchronizovanejšie a jednotlivé detaily zvládali ľahšie a bez zbytočných problémov.
„Čo sa týka hasičského športu, tak priestor na tréningy máme v rámci 24-hodinových služieb. Nie všetci sme z rovnakej smeny, ale snažíme sa to zladiť a na útvare sme si postavili aj dráhu pre stovku. Berieme to teda vážnejšie ako v minulosti a výsledky sa ukazujú,“ pokračoval Kicko, podľa ktorého nie je hasičský šport o odmenách, ale dobrom pocite. „Nemali sme sľúbené žiadne prémie či odmeny za víťazstvo. My sa motivujeme sami. Berieme to tak, že to robíme pre seba. Pre naše zdravie a kondíciu.“
Finále majstrovstiev Slovenska sa uskutoční 26. až 28. júna v Banskej Bystrici. Veža bude na Námestí slobody a zvyšné disciplíny na zrekonštruovanom atletickom štadióne Dukly. V pozícii obhajcov vlaňajšieho titulu sa tam predstavia hasiči z Popradu.
„Na Poprad sa nechytáme,“ priznal kapitán Spišiakov. „Sú naozaj dobrí a sú našimi vzormi. Oni trénujú poctivo už roky a reálne sú stále pred nami. Na prvé miesto si teda neveríme, no určite zabojujeme o pódium. Povedal by som to tak, že u nás je veľa chlapov nových a postupne sa učíme.“
Podľa riaditeľa Krajského zboru HaZZ plk. Ing. Jozefa Fedorčáka predviedli hasiči z celého kraja výbornú fyzickú pripravenosť a samotná súťaž mala vďaka vyrovnanosti atraktívnu zápletku.
„Videli sme pekný súboj medzi družstvami Spišskej Novej Vsi a Košice – okolie. Víťazní Spišiaci postupujú priamo na majstrovstvá Slovenska a druhý tím si počká na výsledky ostatných krajských kôl. Vo finále sa stretne dvanásť tímov, pričom pôjde o osem krajských víťazov a štyri najlepšie tímy z druhých miest,“ objasnil kľúč postupu na finálové podujatie Fedorčák. Hasičský šport vníma ako dôležitú súčasť prípravy profesionálov. „Činnosť hasiča počas výkonu zmenovej služby je programovo riadená. Súčasťou je aj dvojhodinová činnosť všeobecnej telesnej prípravy a v tomto časovom úseku sa môžu zlepšovať aj v tomto hasičskom športe.“
Korene hasičského športu siahajú do 50-tych rokov minulého storočia a sprvoti simuloval činnosti, ktoré sa vtedy bežne využívali.
„Výšková technika ešte nebola na takej úrovni ako teraz a hasiči používali pri vstupe do vyšších budov dvojhákové rebríky. Neskôr to prešlo na športovú úroveň a všetky tieto disciplíny výborne preveria zručnosti hasičov. Nie je jednoduché udržať rovnováhu na kladine, preskočiť dvojmetrovú prekážku, ale aj rýchle spájanie rozdeľovača hadice a prúdnice. Dôležitá je samozrejme kompletná simulácia požiarneho útoku, ktorý prebieha od naplnenia vodnej nádrže cez spájanie hadíc až po hasenie,“ upozornil Jozef Fedorčák.
V rámci súťaží dobrovoľných hasičských zborov sme zvyknutí aj na účasť ženských tímov. V kategórii profesionálov sa však na športoviskách objavujú iba muži.
„Je to následok zákonných noriem,“ vysvetľuje krajský šéf hasičov. „Zákonník práce neumožňuje, aby žena prenášala bremená nad 15 kilogramov. Hasič v plnej zbroji má na sebe len výstroj, ktorá má viac ako 15 kíl. V rámci dobrovoľníckych súťaží sú parametre benevolentnejšie a prispôsobené tomu, aby mohli súťažiť aj ženy. Profesionáli napríklad potrebujú pri požiarnom útoku naplniť desaťlitrovú nádrž, u dobrovoľníkov stačí výstrek na terč. Tie časy sa teda nedajú porovnávať. Aj súťaže dobrovoľných hasičov sú však samozrejme veľmi dôležité a v tejto oblasti súťažia i dorastenci či juniori. Je to výborná príprava pre samotné zásahy, prípadne pre posun k profesionálom.“
26. ročník Krajskej súťaže hasičských jednotiek Košického kraja v hasičskom športe:
1. OR HaZZ Spišská Nová Ves
2. OR HaZZ Košice – okolie
3. OR HaZZ Michalovce
4. OR HaZZ Košice
5. OR HaZZ Rožňava
6. OR HaZZ Trebišov