Najrýchlejší pasažieri, akých košické letisko kedy hostilo, si Košice Runway Run 2018 užívali plnými dúškami

KošiceŠport

Dokonalé počasie, skvelá organizácia a výborné výkony len dotvárali jedinečnú atmosféru. Nočné behy skrátka do Košíc patria, dôkazom je aj beh po dráhe Letiska Košice.

Foto

Do tretieho ročníka prestížneho behu po vzletovej a pristávacej dráhe letiska sa prihlásilo takmer 1 600 bežcov, čo je oproti minulému roku viac. Bežci tak v posledný aprílový víkend odštartovali jarnú bežeckú sezónu: „Počasie bolo excelentné, ľudia boli tradične výborní a veľmi disciplinovaní, čo nás teší hlavne po tej organizačnej stránke. Všetko dopadlo výborne,“ priblížil hlavný organizátor podujatia Marek Petráš z Rádia Košice tesne po vyhlásení výsledkov.

Bežci „lietali“ po 5 aj 10 km dlhej trati a aj si ju patrične užívali. Jediný beh tohto druhu na Slovensku už tretíkrát otvoril priestor, ktorý bežne nie je verejnosti prístupný. „Je to veľmi pekná udalosť. Mali sme šťastie, že bolo dobré počasie. Mohli ste vidieť skvelú náladu ľudí, každý sa smial a bol šťastný a my sme preto šťastní tiež. Aerolínie potrebujú pasažierov a aj letisko a udalosť je dobrá vtedy, keď sa jej zúčastnia ľudia, čo sa potvrdilo,“ uviedol riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej.

Bežcov popri behu povzbudzovala hudba, ťahali rýchlejší športovci a osvetlená dráha. Všetci ocenili najmä fakt, že medailu a tričko na behanie s logom podujatia získal každý jeden bežec, bez ohľadu na čas a výkon. Na štart sa napokon postavilo takmer 1 300 bežcov.

Galéria k článku

VÍŤAZI NA 10 KM

Najrýchlejší spomedzi mužov v kategórii 10K bol Ukrajinec EDUARD HAPAK (Užhorod) s časom 00:32:27, pre ktorého to bol prvý beh po dráhe letiska: „Behalo sa veľmi dobre, veľa ľudí, atmosféra a organizácia super, budú to pre mňa pekné spomienky, pretože som vyhral.“ Druhú priečku obsadil MARIÁN ZIMMERMANN (Kluknava) s časom 00:32:51, bronzovú medailu si odniesol MICHAL LAMI (Košice) s výsledkom 00:33:37.

Medzi ženami predviedla excelentný výkon ZUZANA DURCOVÁ (Myjava) s časom 00:37:17, ktorá neskrývala nadšenie: „Ja som mala taký plán, že rozbehnúť prvú päťku zľahka a potom podľa pocitu uvidím ako ďalej. Ale bežalo sa mi celkom dobre, tá trať je fajn, neviem, ako je to možné, ale stále som mala pocit, že bežím dole kopcom.“ Druhé miesto obsadila KATARÍNA LAMIOVÁ (Košice), ktorá desať kilometrov odbehla za 00:37:45. Tretie miesto vyhrala DANICA REDECHOVÁ (Bratislava) s časom 00:41:58.

VÍŤAZI NA 5 KM

Košice Runway Run si užívali aj milovníci kratších tratí. Ako prvý dobehol v kategórii 5K PATRIK VYŠŇOVSKÝ (MBO Strážske) s časom 00:16:21. „Túto trať som si vybral z jednoduchého dôvodu, lebo sa mi tu beží vynikajúco. Bolo to prepálené, ja som prvý kilometer mal 2:57 a už sa to so mnou ťahalo dole vodou, takže s časom určite nie som spokojný, ale teší ma aspoň umiestnenie.“ Druhý najrýchlejší v kategórii na 5 km bol LUDVIG HERICH (Medzev) s časom 00:17:03. Tretie miesto obsadil MICHAL IVANČO (Banské), ktorý trať zabehol za 00:17:44.

Rovnako dobre si počínali v kategórii 5K aj ženy. Ako prvá sa do cieľa dostala TAMARA IVANČOVÁ (Banské) s časom 00:20:03 „Výborne sa bežalo, rovinka, minulý rok, keď som tu bola, fúkalo, skrývala som sa za iných bežcov, ale dnes to bolo úžasné.“ Striebro si odniesla SIMONA ŠOFRÁNKOVÁ (Košice) s časom 00:20:28. Tretie miesto obsadila mladučká MICHAELA IVANČOVÁ (Banská) s časom 00:20:52.

NAJRÝCHLEJŠIE TÍMY

Je dobrou tradíciou, že sa na štart pravidelne postavia aj tímy. V treťom ročníku boli na päťkilometrovej trati najrýchlejšie LENIVÉ SLIMÁKY (MAŤAŠ Patrik, Jakub Francan) s časom 00:18:51. Desať kilometrov ovládol najrýchlejší tím BigMedia (Daniel Tabačko, Marek Kolarčík) s časom 00:34:53.

 

Galéria k článku

NAJSTARŠÍ, NAJMLADŠÍ, NO NIE NAJPOMALŠÍ

Jedinečný beh aj tento rok prilákal množstvo návštevníkov všetkých vekových kategórii. Najrýchlejšou v kategórii nad 60 rokov bola na desaťkilometrovej trati HELENA LITVÁKOVÁ (Trebišov) s časom 00:47:59. Najrýchlejším mužom v tejto kategórii bol BARTOLOMEJ FITZERE (Seňa) s časom 00:44:03.

V kategórii do 15 rokov bol spomedzi bežcov na 5 km najrýchlejší PATRIK MAŤAŠ (Košice) s časom 00:18:36. Medzi dievčatami do 15 rokov dominovala TAMARA IVANČOVÁ (Banská) s časom 00:20:03. Na trati nechýbali ani bezdomovci z Oázy - nádej pre nový život, n.o. na čele s farárom Petrom Gombitom, ktorí zabehli rovnako dobré časy. 

Atmosféru pred i počas behu dotvárala aj skvelá nálada pred budovou Letiska Košice. Fanúšikovia sa síce na trať z bezpečnostných dôvodov nemohli dostať, no vďaka veľkoplošnej obrazovke a živému prenosu priamo z dráhy mohli svojich favoritov vidieť. Samotný beh odštartovala košická formácia BUBONZ, Dj's Party Rádia Košice, milovníci lietania ocenili aj historickú výstavu leteckých predmetov či detský kútik, vďaka ktorému sa areál letiska premenil na veľké ihrisko.

„Milovníkov nočných behov určite poteší informácia, že sa na dráhu letiska postavia aj o rok, štvrtý ročník plánujeme na 27. apríla 2019. No aby sme to čakanie bežcom nejako spríjemnili, už teraz pozývam na Košický Nočný Beh, 7.9.2018, stretneme sa v historickom centre Košíc,“ dodal na záver Petráš.

Kompletné výsledky nájdete tu.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre