Najstaršia Prešovčanka oslávila 104 rokov

PrešovZaujímavosti

Oslávenkyňa neberie žiadne lieky, pripila si obľúbeným koňakom

Úctyhodných 104 rokov sa dožila najstaršia Prešovčanka Anna Zaťková. Narodeniny oslávila v kruhu najbližšej rodiny, zablahoželať jej prišli aj predstavitelia mesta.

Anna Zaťková síce väčšiu časť svojho života prežila v Košiciach, no od svojej osemdesiatky sa usadila v Prešove. Pochádza z mlynárskej rodiny. Narodila sa v Čeľovciach pri Trebišove počas prvej svetovej vojny. Otec ju však videl len raz – na Vianoce 1915. O mesiac neskôr padol v boji v Rumunsku a rodina doposiaľ netuší, kde je jeho hrob. Krátko po otcovej smrti na zápal pľúc zomrela aj mama pani Anny a z nej sa stala úplná sirota. „Vychovala ma teta s ujom. Hovorila som im mamka a otec, veď svojich rodičov som nepoznala,“ zaspomínala si na detstvo, ktoré pre ňu vraj bolo najkrajším obdobím života, hoci ho vyplnila ťažká práca v mlyne. Neskôr bola zamestnaná ako predavačka.

Foto
Aj v pokročilom veku jej stále slúži pamäť a rada vtipkuje / presov.sk

Oslávenkyňa sa vydala už ako 18-ročná. Za manžela si vzala súdneho úradníka pochádzajúceho od Trenčína. „Žili sme spočiatku v Košiciach, neskôr v Michalovciach, kde sa mi narodili obe deti a následne sme sa vrátili do Košíc,“ uviedla. Ovdovela pred vyše štyridsiatimi rokmi. Jediný syn zomrel, pani Zaťková žije s dcérou. Rodinu tvoria aj štyri vnúčatá a osem pravnúčat. V súčasnosti už oslávenkyňa väčšinu času trávi vo svojej izbe a von nechodí. Spoločnosť jej okrem blízkych robí najmä rádio. Aj v pokročilom veku jej stále slúži pamäť a rada vtipkuje. „O sto štyroch rokoch je ťažké hovoriť, nie to ešte prežiť,“ podotkla s úsmevom najstaršia obyvateľka Prešova, ktorá sa vyhýba liekom. Občas si ale dopraje pohárik dobrého koňaku. S ním oslávila aj svoje narodeniny.

 

Zdroj: SITA

Komentáre