Najvyšší súd bude začiatkom decembra rozhodovať o odvolaní v prípade Marčeka

SlovenskoSpravodajstvo

ŠTS ho odsúdil na 23-ročný trest.

Hovorkyňa Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) Alexandra Važanová uviedla, že senát 4T NS SR sa bude začiatkom decembra zaoberať odvolacím konaním s Miroslavom Marčekom, ktorý je obžalovaný a neprávoplatne odsúdený v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Verejné zasadnutie sa uskutoční 2. decembra. Členmi senátu sú sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) začiatkom apríla odsúdil Marčeka na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Verdikt súdu však nie je právoplatný, pretože prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Juraj Novocký podal odvolanie.

„Dôvodom na podanie odvolania je skutočnosť, že podľa môjho názoru nie sú splnené podmienky na zníženie trestu,“ vysvetlil vtedy Novocký s tým, že do značnej miery akceptoval argument súdu, že obžalovaný prispel k objasneniu trestnej veci, dôvody na zníženie trestnej sadzby však podľa neho neboli naplnené.

Foto
Miroslav Marček / TASR

Marček by si mal trest odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd. ŠTS priznal poškodeným nemajetkovú ujmu, Kuciakovcom 140-tisíc eur, Zlatici Kušnírovej 70-tisíc eur a pozostalým po Molnárovi 40-tisíc eur.

Senát ŠTS začiatkom septembra v tejto kauze oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Ďalšieho obžalovaného Tomáša Szabóa uznal za vinného, pričom mu vymeral 25 rokov za mrežami. Táto vec napadla 16. novembra do senátu 2T NS SR. Jeho členovia po základnom oboznámení sa so spisom zvážia prípadné oznámenie zaujatosti, a preto sa zloženie senátu môže ešte zmeniť.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre