Najvyššia volebná účasť v histórii volieb do orgánov samosprávnych krajov

SlovenskoArchívVoľby 2017

Na tohtoročných voľbách sa zúčastnilo 29,95 percenta voličov, v roku 2005 to bolo len 18,02 percenta.

 Na tohtoročných voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa zúčastnilo 29,95 percenta voličov. V reálnom čísle je to 1 348 114 občanov. Je to doteraz najvyššia účasť v takýchto voľbách. Pred štyrmi rokmi k volebným urnám prišlo 20,11 percenta voličov. V roku 2005 bola naopak najnižšia účasť vo voľbách do samosprávnych krajov, a to 18,02 percenta. Pre tieto voľby bolo vytvorených 5 968 volebných okrskov. V zoznamoch voličov bolo zapísaných 4 500 142 voličov.

Najviac voličov prišlo v sobotu k volebným urnám v Banskobystrickom kraji, a to 40,29 percenta. Súboj o kreslo žilinského župana do volebných miestností priviedol 33,84 percenta voličov kraja. Svoj hlas v Bratislavskom samosprávnom kraji prišlo odovzdať 31,34 percenta voličov. V Prešovskom kraji budúcnosť kraja nebola ľahostajná 29,4 percenta voličov. V Košickom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji bola účasť vyše 26 percent. Najmenej voličov prišlo k volebným urnám v sobotu v Trnavskom kraji, hlasovať tu bolo 24,74 percenta voličov.

Foto
Volieb do vyšších územných celkov sa zúčastnilo 1 348 114 voličov / TASR

Do čela šiestich samosprávnych krajov si na najbližších päť rokov zvolili voliči nových predsedov. K zmene prichádza v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Svoje posty obhájili iba dvaja z doterajších županov, a to Milan Belica v Nitrianskom kraji a Jaroslava Baška v Trenčianskom kraji.

Najočakávanejší súboj volieb v Banskobystrickom kraji vyhral nezávislý kandidát Ján Lunter. Najtesnejší súboj volieb sa odohral v Košickom samosprávnom kraji. Zvíťazil tu Rastislav Trnka. V Žilinskom kraji voliči zvolili historicky prvú slovenskú šéfku samosprávneho kraja. Stala sa ňou Erika Jurinová. Dlho vyrovnaný súboj štyroch kandidátov priniesla volebná noc v Bratislavskom kraji. Víťazne z nej vyšiel Juraj Droba. Novým predsedom Prešovského samosprávneho kraja sa stal Milan Majerský a v Trnavskom samosprávnom kraji vyhral voľby opozičný kandidát Jozef Viskupič.

Zdroj: SITA

Komentáre