NAKA vyšetruje rozkrádanie financií vo vojenskom spravodajstve

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.10 hod.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila podnikateľa Michala Gučíka, bývalého riaditeľa vojenských tajných Jána Balciara a exšéfa Vojenského obranného spravodajstva Ľubomíra Skuhru. Prípad sa týka podozrení z manipulácie verejného obstarávania.

K prípadu sa vyjadril aj policajný prezident Štefan Hamran, ktorý uviedol, že pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo v rokoch 2013 až 2020 ku škodám vo výške najmenej 74 miliónov eur. Polícia vzniesla obvinenia voči 16 fyzickým a dvom právnickým osobám.

„Aktuálne máme zadržaných 17 osôb, z toho 13 obvinených a štyri podozrivé osoby,“ oznámil Hamran.

Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Šéf polície upozornil, že pri policajných zásahoch bolo medzi zaistenými predmetmi niekoľko nehnuteľností, finančné hotovosti vo viacerých bankách v miliónových sumách, obchodné podiely, ale napríklad aj limitovaná edícia škótskej whisky v sume 26-tisíc eur.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,“ doplnil prezident.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.

„Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil Repa.

Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.
 

 

Zdroj: TASR

Komentáre